İtalya kan ağlıyor

Afganistan'ın başkenti Kabil'de geçen hafta düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 6 İtalyan asker için Roma'da cenaze töreni düzenlendi.

Salı 22.09.2009 11:22
Güncelleme: Salı 22.09.2009 11:25
ABONE OL
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, silahlı kuvvetler üyeleri ve siyasi parti liderlerinin de katıldığı cenaze törenine hayatını kaybeden askerlerin ailelerinin yanı sıra çok sayıda halk ta katılıyor. Bayrakların yarıya indirildiği ülkede tüm okul ve kamu dairelerinde de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Askeri araçlarla törenin yapıldığı Sur Dışı Aziz Pavlus Bazilikası'na getirilen 6 paraşütçünün tabutu askerlerin omzunda kiliseye taşınırken, törene katılanlar da askerleri alkışlarla karşıladı. 6 İtalyan askerin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından bazı siyasi parti liderleri Afganistan'dan çekilme çağrısı yaparken, Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise ödedikleri ağır bedele rağmen Afganistan'dan çekilmemeleri gerektiğini söylemişti. Afganistan'da çoğunluğu başkent Kabil ve batıdaki Herat bölgesinde olmak üzere 3 binden fazla İtalyan askerin bulunduğu kaydedildi.