'İsrail'in İran'a saldırısı tam bir felaket olur'

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İsrail'in nükleer programı nedeni ile İran'a saldırmasının bölgeye yıkım getireceği ve beklenmeyen sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.

Salı 22.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009 09:58
ABONE OL
İsrailli yetkililerle görüştüğünü ve kendisine saldırı planları olmadığı yönünde garanti verdiklerini ifade eden Rusya lideri, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun gizli protokolle Moskova'ya geldiğini ve kendisinin de Netanyahu ile görüştüğünü söyledi.

İsrail Başbakanı'nın Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaret kamuoyundan gizli tutulmuş, ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le gizli bir görüşme gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştı. İsrail Başbakanı'nın İran'a sevk edilmesi planlanan S-300 füzeleri ile ilgili olarak kararından vazgeçmesi için Moskova'yı ikna etmeye çalıştığı kaydediliyor.

CNN'den Ferid Zekeriyya'ya dün gece özel açıklamada bulunan Rusya lideri, İran'la ilişkileri geliştirmeye devam ettiklerini, Tahran'ın da nükleer programı ile ilgili uluslararası kamuoyunda oluşan endişeleri gidermek için Uluslararası Atom Enerji Kurumu ile işbirliği içinde olması gerektiği söyledi.

Yaptırımlardan herhangi bir sonuç alınamadığını ifade eden Medvedev, ek yaptırımlardan önce, mümkün olan tüm alternatiflerin de değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

SAVUNMA SİLAHLARI BÖLGEDE TANSİYONU DÜŞÜRÜR
Rusya'nın sorumluluklarını yerine getirdiğini kaydeden Rusya Devlet Başkanı, "İran'la askeri ilişkilerimiz uluslararası anlaşmalara uygun bir şekilde gelişiyor. Biz uluslararası hukukun dışında her hangi bir sistem İran'a vermedik. Vermeyi de düşünmeyiz. İran'a sevk edilecek sistemler de savunma komplekslerinin dışında değil." şeklinde konuştu.

İran'a S-300 savunma sistemlerinin verilmesi durumunda bu ülkeye saldırı imkanının kalmayacağı ile ilgili değerlendirmeye açıklık getiren Medvedev, "İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in Soçi ziyaretinde, İran'a yönelik herhangi bir saldırı düşünmedikleri yönündeki açıklaması benim için önemli. Bölgeye herhangi bir savunma silahının verilmesi bölgede tansiyonu artırmaz. Tersine, düşürür. Bazı insanların bu tür planları varsa, onlar böyle düşünebilir. Bizim görevimiz İran'ı güçlendirmek ve İsrail'i zayıflatmak, ya da tam tersi değil. Ben görevimizin Orta Doğu'da normal durumun garanti altına alınması olduğuna inanıyorum." dedi.

NETANYAHU İLE GİZLİ GÖRÜŞTÜM
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Moskova'ya gizli bir şekilde geldiğini ve bunun İsrail tarafının tercihi olduğunu kaydeden Medvedev, "Başbakan Netanyahu Moskova'yı ziyaret etti. Gizli bir uygulama tercih ettiler. Bunun nedenini tam olarak anlamadım; ancak ortaklarımız böyle istedi. Ben de kendisi ile görüştüm. Farklı problemleri tartıştık. Bunlar normal diyaloglar. İran'la da görüşüyoruz. Herkesle görüşmemiz bizim avantajımıza." açıklamasında bulundu.

İSRAİL'İN SALDIRISI TAM BİR FELAKET OLUR
İsrail'in İran'a saldırması durumunda Moskova'nın tutumunun ne olacağı ile ilgili olarak da Medvedev şu şekilde konuştu: "Öncelikle Rusya kimseyi desteklemez. Biz barışçıl bir ülkeyiz. İkinci olarak bizim bazı ortaklarımız var ve onlarla farklı anlaşmalarımız var. İran'la böyle bir anlaşmamız yok. Ancak böyle bir gelişme karşısında vurdumduymaz olacağımız anlamına gelmez. Bu hayal edilebilecek en kötü şey olur. Böyle bir saldırının ardından neler olabilir, birlikte düşünelim. Tam bir insanlık felaketi. Çok sayıda göçmen. Bir de İran öç almak isteyecek. Bunun için sadece İsrail değil, başka ülkelere de düşmanca davranabilir. Bölgede sonucu tahmin edilemeyecek gelişmeler yaşanabilir. Tüm bu yıkımın ardından hiç bir şey elde edilemez. Bundan dolayı herhangi bir saldırıdan önce bu yıkımı düşünmek gerekiyor."

Rusya Devlet Başkanı, İsrailli meslektaşlarının kendisine böyle bir saldırı olmayacağı yönünde açıklamada bulunduklarını, kendisinin de buna inanmak istediğini kaydetti. "İsrail'in İran'a saldırmayacağını mı düşünüyorsunuz?" sorusuna cevaben Medvedev, böyle bir kararın alınmayacağını umduğunu söylemekle yetindi. İran'ın işbirliğine doğru yönlendirilmesi gerektiğini ifade eden Rusya lideri, "İran, İsrail gibi bir devletin var olmadığını düşünüyor. Çağımızda bu kabul edilemez. İran'ın düşünmek için başlayacağı nokta burası olabilir." önerisinde bulundu.

https://www.sabah.com.tr