Rusya İskender füzelerini rafa kaldırmıyor

ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı 'füze kalkanı' programında değişiklik yapacağı ile ilgili açıklamasına rağmen, Moskova Avrupa'nın ortasındaki şehri Kaliningrad'a nükleer başlık taşıyabilen İskender füzelerini yerleştirme programından vazgeçmediğini açıkladı.

Salı 22.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009 09:42
ABONE OL
Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov basına yaptığı açıklamada, İskender füzeleri ile ilgili programın iptal edilmesi ile ilgili kararın siyasi olduğunu, Rusya devlet başkanlığı tarafından ancak böyle bir karar alınabileceğini belirtti. Makarov değerlendirmesinde "ABD füze kalkanı programından vazgeçmedi. Sadece karadan kurulacak sistemi, denizden kurulacak sistemle değiştiriyorlar." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Doğu Avrupa'ya yerleştirilmesi planlanan 'füze kalkanı' ile ilgili programın askıya alındığını açıklaması Rusya'da olumlu karşılanmıştı. Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Vladimir Popovkin, Moskova'nın da karşılık olarak Kaliningrad'a İskender füzeleri yerleştirilmesi ile ilgili programı askıya alabileceğini belirtmişti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Obama'nın açıklamasını olumlu değerlendirirken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin 'cesaretli bir adım' olarak değerlendirmiş ve ABD'den ek girişimlerde bulunmasını istemişti.

ABD KARARINI RUSYA'DAN DOLAYI DEĞİŞTİRMEDİ
Diğer taraftan Washington'un füze kalkanında değişikliğe gidilmesinin bir geri adım olmadığı yönünde değerlendirmeler yapılıyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon basına yaptığı açıklamada yeni sistemin Çek Cumhuriyeti dahil olmak üzere daha fazla ülkeyi kapsayacağını ve hareket kabiliyeti yüksek bir yapı olacağını kaydetti. ABD'nin füze kalkanı ile ilgili programında değişikliğe gitmesinin Rusya'nın tutumundan kaynaklanmadığını ifade ederek, "Kararımız da Rusya etkili değil. Burada Amerika ve müttefiklerinin nasıl daha iyi korunacağı önemli." hatırlatmasında bulundu.

Obama'nın açıklamalarının ardından, yapılacak değişiklikle ilgili gelen detay açıklamalar Moskova'da tedirginlik oluşturdu. Özellikle füzelerle dolu hareketli gemiler ve 2020 yılına kadar sürecek dört aşamalı yeni füze kalkanı programının kapsamı ile ilgili belirsizlikler Kremlin'i yeniden düşünmeye sevk etti.

Uzmanlar Rusya'nın tutumunun 23 Eylül'de New York'ta gerçekleşecek Obama-Medvedev görüşmesinin ardından netleşeceğini belirtiliyor.