Göçmenlerin Calais'si(kale)yıkıldı

Geçmişte sık sık göçmen ayaklanmalarıyla sarsılan Fransa, bu kez de yasa dışı göçmen sorunuyla karşı karşıya. Çoğunluğu Afgan kökenli göçmenlerin yaşadığı kamp, dün yüzlerce polis ve buldozerler tarafından yerle bir edildi

Çarşamba 23.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009
ABONE OL
Göçmenlik tartışmalarının gündemden düşmediği Fransa'da dün yeniden göçmenlerle ilgili bir gelişme yaşandı. Ülkenin kuzeybatı kıyısındaki Calais kenti yakınlarında kurulan ve kaçak göçmenlerin yaşadığı kampı polis bastı. İngiltere'ye girmeye çalışan ve büyük çoğunluğu Afgan kökenli olan yaklaşık bin 500 kişilik kamp buldozerlerle gelen yüzlerce kişilik polis ekibinin baskını karşısında şok yaşadı.

"CANGIL BİZİM EVİMİZ"
Göçmenlerin bir kısmı kamptan sessizce ayrılırken, bir kısmı da derme çatma yapılmış olan caminin yıkılmasını engellemek isteyince polisle çatıştı. İnsanlık dışı koşullarda yaşayan göçmenleri polisten korumak isteyen göçmen hakları örgütlerinden gelen temsilciler insan zinciri oluşturdu. Göçmenler, "Lütfen cangılımızı yıkmayın. Burası bizim evimiz" yazan pankartlar açtı. Sakinleri arasında "cangıl" olarak bilinen kamp, tüm protestolara rağmen buldozerler ile yerle bir edildi. Bayram günü yaşanan olaylarda yaklaşık 278 göçmen polis tarafından göz altına alındı.GEÇİŞ TÜRKİYE ÜZERİNDEN

Fransız yetkililer, gözaltına aldıkları 278 kaçak göçmene iltica başvurusu yapma hakkı vereceklerini, isteyenlere de ülkelerine dönmek için yardım edeceklerini söylüyor. Kaçaklardan biri, 24 yaşındaki Afganistanlı İngilizce öğretmeni Beşir kamptaki son gecesinde Fransız AFP ajansına, Pakistan ve İstanbul üzerinden Avrupa'ya gelebilmek için 10 bin euro ödediğini söyledi. Fransa Göçmen Bakanı Eric Besson ise kampın insan kaçakçılarının merkezi haline geldiği için kapatıldığını kaydetti. İngiltere İçişleri Bakanı Alan Johnson da kampın kapatılmasından büyük bir sevinç duyduklarını söyledi.

YASADIŞI GÖÇE KARŞI BÖYLE SAVAŞILMAZ'
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Fransa'nın bu uygulamasını kınadı. İngiltere hükümetine, bu ülkede aile bağları olan göçmenlere giriş izni verme çağrısı yaptı. Fransa'ya da yasadışı göçle savaşmak için doğru yöntemin insanların sığındığı çadırları yıkmak olmadığını belirtti. Buradaki insanların haklarının çiğnenmemesi gerektiğini kaydetti.

YALANCI MÜLTECİLER DNA TESTİYLE SAPTANACAK
İngiltere'ye iltica eden mültecilerin hangi ülkeden geldiklerini genetik yolla saptamak için DNA testi yapılacağı açıklandı. İçişleri Bakanlığı, testlerle savaş bölgelerinden kaçarak İngiltere'de sığınmak isteyen mültecilerin gerçekten savaş bölgelerinden kaçıp kaçmadıklarını saptanmasını gerekçe gösterdi. Bu testlerin Calais'den İngiltere'ye geçmeye çalışan ve Afganistan'daki savaştan kaçtıklarını iddia eden mültecilere yönelik olduğu belirtiliyor.