Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda konuşacak

ABD'nin New York kentinde 64. Dönem Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve G-20 Zirvesi çerçevesinde temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapacak.

Perşembe 24.09.2009 09:10
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 10:59
ABONE OL
Erdoğan'ın BM Genel Kurulunda yapacağı konuşma Türkiye saati ile 20.00 civarında gerçekleşecek.

Sabah saatlerinde, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı ABD'nin Başkanı Obama başkanlığında, BM Güvenlik Konseyi Salonunda gerçekleşecek Zirve düzeyinde Güvenlik Konseyi toplantısına da katılacak olan Erdoğan, daha sonra da İran Devlet Başkanı Ahmeninejad ile Birleşmiş Milletlerde yaklaşık 20 dakika sürmesi beklenen bir görüşme yapacak. Türkiye saati ile 18.30 da gerçekleşecek olan görüşmede bölgesel konular üzerinde konuşulacak.Başbakan Erdoğan, daha sonra Waldorf Astorıa otelinde gerçekleşecek, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Pakistan'ın Dostları Grubu Zirvesine katılacak. Erdoğan, daha sonra batılı liderlerle de ikili görüşmeler yaptıktan sonra,G-20 Zirvesinin yapılacağı Pittsburg'a kentine hareket edecek.

Erdoğan burada ABD Başkanı Barack Obama tarafından liderler onuruna Phipps Conservatory isimli botanik bahçesinde verilecek resepsiyona katılacak.

ERDOĞAN ZERDARİ İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York'ta Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile görüştü.

New York'ta 64. dönem BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari ile New York'un The Barclay otelinde görüştü.

Çevresinde sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı oteldeki görüşmeye Başbakan Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Pakistan tarafından ise görüşmede Pakistan Maliye Bakanı Şukat Tarin, İçişleri Bakanı Rehman Malik ve Dışişleri Bakanı Makhum Şah Mahmud Kureşi hazır bulundu.Görüşmenin başında sadece görüntü alınmasına izin verildi.

Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından kaldığı The Plaza oteline geri döndü.

Erdoğan New York'ta sabah saatlerinde BM Güvenlik Konseyinde ABD Başkanı Barack Obama tarafından yönetilecek nükleer silahsızlanma toplantısına katılacak ve ardından BM Genel Kuruluna hitap edecek.

BMGK'nın zirve niteliğindeki toplantısına Türkiye başbakan seviyesinde ilk kez katılırken, BMGK'nın dönem başkanı olan ABD'nin Başkanı da ilk kez toplantıya başkanlık edecek.