Başbakan G-20 için Pittsburgh'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesine katılmak üzere New York'tan Pittsburgh kentine geldi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 25.09.2009 07:57 ABONE OL
Recep Tayyip Erdoğan, Pittsburgh'daki G-20 zirvesi çerçevesinde ilk olarak ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama'nın ''Phipps Conservatory'' isimli botanik bahçesinde verdiği resepsiyona katıldı.
Eşi Emine Erdoğan ile resepsiyona gelen Erdoğan'ı, Obama çifti kapıda karşıladı. Önce eşlerle basına fotoğraf veren iki lider, daha sonra birlikte gazetecilere görüntü verdi.

*İŞTE O ANLAR...

Obama, Erdoğan'a, ''Sizi gördüğüme sevindim'' derken, Erdoğan da memnuniyetini bildirdi.

Emine Erdoğan ile Michelle Obama da görüntü alınırken ayaküstü kısa bir sohbet yaptı.

Bu arada, Obama çifti resepsiyona gelen ülke liderlerini karşılarken, zaman zaman yağmur nedeniyle içeriye girip çıkmak zorunda kaldı.

Resepsiyonun ardından heyet başkanları Obama'nın verdiği çalışma yemeğine geçtiler.

ERDOĞAN, IRAK'I ZİYARET EDECEĞİNİ BİLDİRDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'a bir ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi.

G-20 Zirvesi için Pittsburgh ketine gelen Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın heyet liderleri için verdiği yemeğin ardından The Rönesans Oteli'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
İran'a gelecek ay yapacağı ziyaretle ilgili bir soru üzerine, tarihin henüz netleşmediğini belirten Erdoğan, ''Ekim veya kasım ayı başı olabilir. Böyle birşeyimiz var'' dedi.

Türkiye-İran ilişkilerinin önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Özellikle de bu doğalgazla ilgili ilişkilerimiz, İran'a verebileceğimiz mallar konusu, bölgedeki teröre yönelik yapabileceğimiz müşterek çalışmalar. Bütün bunları geniş kapsamlı ele alabileceğimiz görüşmeler için dışişleri bakanımız gitti. Benim de ekim, kasım ayı başı gibi bir gitme planımız var.''
Erdoğan, Irak'a bir ziyaretinin olup olmayacağı sorusuna ise, ''Irak bu ay içinde kesin. Onu ortalarında filan yapacağız'' diye yanıt verdi.

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de The Rönesans Otel'de kalıyor.

G-20 PROTESTOSUNDA 19 GÖZALTI
ABD'nin Pittsburgh kentinde başlayacak olan G-20 Zirvesi öncesi yapılan gösteride, 19 kişi gözaltına alındı.

Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı izinsiz protesto gösterisine polis biber gazı ve gözyaşartıcı gazla müdahale ederken, Pittsburgh Belediye Başkanı Luka Ravenstahl, gösteri sırasında maddi zarar meydana gelmemesi için çaba harcandığını ve bunda başarılı olduklarını söyledi.

GÖSTERİLERDEN KARELER

Pittsburgh'de 2 gün sürecek olan ve küresel ekonominin ele alınacağı G-20 liderleri toplantısına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor.

Konuşma ve tartışmaların yapılacağı salonlarda 13 ayrı dilde eşzamanlı çeviri yapılacağı bildirilirken, katılımcıların kullanacağı kulaklıklarda 13. dil olarak Türkçe'nin yer alması dikkati çekiyor.

Yaklaşık 10 uluslararası sivil toplum kuruluşunun da temsil edileceği zirve için hazırlanan basın merkezinin zirvenin yapılacağı Lawrence Konferans Merkezi'nden ayrı bir binada kurulması gazeteciler açısından ciddi bir güçlük oluşturacak. Lawrence binasından ayrılan bir gazetecinin yeniden geri dönmesi, alınan olağanüstü güvenlik önlemleri ve kontroller nedeniyle saatlerce sürebilecek.

Katılımcılara ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama tarafından tarihsel özelliği de bulunan porselen çay seti ile bir kavanoz Beyaz Saray ''üretimi'' bal gibi hediyeler verilecek.BUGÜN NELER OLDU