"Dağda Amerikan ve İngiliz ajanları ile savaşıyoruz"

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, dağda ülkeyi bölmek isteyen İngiliz ve Amerikan ajanları ile savaştıklarını iddia etti .

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 25.09.2009 11:18 ABONE OL
Zavtra gazetesine röportaj veren Kadirov, "Operasyonlarda üzerinde CIA kimliği çıkan ajanlar öldürüldü." iddiasını dile getirdi.

Çeçen yönetimi son dönemde gerçekleşen saldırıların arkasında daha önce Vahhabi grupların olduğunu ve el-Kaide terör örgütünün bulunduğunu ifade etmişti. Bugüne kadar Batı'yı bu konuda suçlamayan Kadirov'un yeni iddiasının dünya kamuoyunda sıkça tartışılması bekleniyor.

Çeçenistan Cumhuriyeti resmi Cumhurbaşkanlığı sitesinde de yer alan röportajda Kadirov, "Biz dağlarda Amerikan ve İngiliz ajanlarla savaşıyoruz. Onlar Kadirov'a ya da geleneksel İslam'a karşı savaşmıyor. Onlar doğrudan bağımsız Rusya devletini hedef alıyor." dedi. Kadirov ülkenin en zayıf noktasından gerçekleştirdikleri operasyonla doğrudan Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve ülkeyi hedef aldıklarını söyledi.

"KAFKASLAR KOPARSA, RUSYA'NIN YARISI GİDER"
Kadirov röportajında, "Batı Kafkasları Rusya'dan koparmak istiyor. Kafkaslar Rusya'nın en stratejik cephesi. Kafkaslar Rusya'dan koparsa, Rusya'nın yarısı kopmuş olur." ifadelerini kullandı. Avrupa'ya, Gürcistan'a ve Türkiye'ye göç eden Çeçenlerden bazılarının isyancı olarak geri döndüklerini savunan Kadirov şu şekilde konuştu: "Onlar Putin ve Rusya'ya bir darbe vurmak istiyorlar. Çeçenistan ve Dağıstan Rusya'nın istikrarsız ve zayıf bölgesi."

CIA ve MI6 ajanlarının doğrudan operasyonlara katıldıkları ile ilgili ellerinde net bilgiler olduğunu savunan Kadirov, "Terörist Çitigov CIA için çalışıyordu. ABD vatandaşı olmuştu. Onu öldürdüğümüzde ele geçirdiğimiz tüm belgeler ABD kaynaklı idi." dedi.

BUGÜN NELER OLDU