"Obama ile birbirimizi dinlemeyi öğreniyoruz"

ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı 'füze kalkanı' projesinde değişikliğe gitmesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Cuma 25.09.2009 11:22
Güncelleme: Cuma 25.09.2009 11:23
ABONE OL
Rusya, ABD Başkanı Barack Obama'nın kararından memnuniyetini açıklarken, Washington değişikliğin Moskova'nın endişesinden kaynaklanmadığını belirtiyor. Pittsburgh Üniversitesi'nde öğrencilere hitap eden Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, kalkanda revizyonun Rusya'ya taviz olmadığını, ABD'nin çıkarlarının bunu zorunlu kıldığını söyledi.

Obama'nın kendisinin söylediklerini dikkate aldığını kaydeden Medvedev, "Bu karar ABD'nin çıkarlarını koruma vizyonunun dikte ettirdiği bir durum. Rusya yanlısı bir karar değil. Ancak, Obama ben ne söyledi isem dinledi ve onları analiz etti... Bu da bizim birbirimizi dinlemeyi nasıl öğrendiğimiz anlamına geliyor." dedi.

Obama'nın değişiklik kararını 'cesur bir adım' olarak niteleyen Medvedev, "Önceki yönetim tarafından alınan ve dış politikada önemli bir değişiklik getiren revizyon girişimi basit bir karar değil. Kendimi Obama'nın yerine koyduğumda gerçekten bunun zor bir karar olduğunu görebiliyorum." ifadelerini kullandı. ABD-Rusya ilişkilerinin gelişme potansiyeli olduğuna değinen Rusya lideri, "Gelecekte ilişkilerimizin daha iyi olacağına inanıyorum. Özellikle geçmişle karşılaştırdığımızda bu daha iyi görülebilir." şeklinde konuştu.

ABD kalkan savunma stratejisinde değişiklik yaparak, SM-3 füze ve radar sistemlerinden oluşan hareketli gemilerle İran tehdidine karşı yeni bir proje geliştirmeyi kararlaştırdı. Yeni projenin 2020 yılına kadar dört aşamalı olarak uygulamaya konulması planlanıyor.

"SAAKAŞVİLİ'SİZ GÜRCİSTAN'LA İLİŞKİ KURARIZ"
Bu arada Rusya Devlet Başkanı Medvedev Gürcistan'la iyi ve dostça ilişkiler kurabileceklerini, ancak bunun Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile kurulmasının planlanmadığını söyledi. Pittsburgh Üniversitesi'nde konuşma yapan Medvedev, "Rusya-Gürcistan ilişkileri yüzlerce yıllık geçmişi olan sıcak ve dostane ilişkilerdir. Ancak şahsen Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ile çalışmak istemem. Çünkü, kendisi hem halkına hem de Güney Osetya'ya karşı suç işlemiştir." iddiasında bulundu.