250 bin dolarlık 'özür' tazminatı

11 Eylül saldırılarında haksız yere tutuklanıp, işkence gördüğünü söyleyen Mısırlı Hicazi, FBI'ya açtığı tazminat davasını kazandı

Pazar 27.09.2009
Güncelleme: Pazar 27.09.2009
ABONE OL
ABD'nin kâbusu 11 Eylül saldırıları sonrasında tutuklanan Mısırlı Abdullah Hicazi, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'ndan (FBI) 250 bin dolar tazminat kazandı. Haksız yere tutuklandığı ortaya çıkan Hicazi'nin, tazminatını bu hafta alacağı açıklandı. İkiz Kuleler'e bakan bir otelde kalan Hicazi, odasındaki kasada bir telsiz bulununca saldırıda kullanılan uçakları yönlendirmiş olabileceği iddiasıyla tutuklanmış ve ancak 34 gün sonra bir pilotun telsizi kasada kendisinin unuttuğunu açıklamasıyla serbest bırakılmıştı. Mısırlı bir diplomatın oğlu olan 38 yaşındaki Hicazi, serbest kalmasının ardından FBI'nın peşini bırakmadı. "Kötü muamele gördüm. FBI ajanları bana bağırdı. Aileme zarar verebileceklerini söylediler" diyen Hicazi, yargıya başvurdu.

'KARAR DERS OLSUN'
Hicazi'nin FBI'ya açtığı dava temmuz ayında sonuçlandı. Jürinin kararıyla 250 bin dolar tazminat almaya hak kazanan Hicazi'nin avukatı, "Bu paranın müvekkilimin maddi ve manevi zararını karşılaması mümkün değil. Ancak yine de mahkeme kararının yetkililere bir ders olmasını umuyoruz" dedi.