Türk karşıtı sonuç çıkabilir

Almanya'daki seçimlerden çıkacak merkez sağ koalisyonunun Türkiye-AB ilişkilerine zarar verebileceği belirtildi. Seçimler öncesinde yayımlanan videolar nedeniyle alarm verildi

Cumartesi 27.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009
ABONE OL
Almanya bugün genel seçimler için sandık başına gidiyor. 700 bin Türk kökenli seçmenin oy kullanacağı seçimlerde 30 da Türk kökenli milletvekili adayı yarışıyor. Ancak 61 milyon seçmenin en az 15 milyonu hangi partiye oy vereceği konusunda karar verebilmiş değil. Seçimden Başbakan Angela Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) yine birinci çıkması bekleniyor. Ancak Merkel'in kendi gibi Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan liberal FDP (Hür Demokrat Parti) ile bir merkez sağ koalisyonu oluşturmasının Türkiye-AB ilişkilerininin olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

'TÜRKLER DE ETKİLENİR'
Sol Parti Federal Milletvekili Prof. Dr. Hakkı Keskin Sabah'a yaptığı açıklamada "Seçimlerden olası bir CDU/CSU ve FDP koalisyonu çıkması durumunda Türkiye-AB ilişkileri büyük zarar görecektir. Angela Merkel tavrını imtiyazlı ortaklıktan yana koydu ve liberal FDP de onu destekliyor" ifadelerini kullandı. Sosyal Demokrat Parti federal milletvekili ve bu seçimlerde milletvekili adayı Lale Akgün de "Hıristiyan Demokratlar Türkiye'nin AB'ye girişini ciddi bir şekilde reddediyor. Olası bir CDU/FDP koalisyonu hem Türkiye'ye hem de Almanya'da yaşayan Türklere ciddi zarar verecektir" şeklinde konuştu. Son haftalarda El Kaide tarafından yayınlanan tehdit videoları nedeniyle seçimler öncesinde güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Önceki gün de bir videoyu internete yüklediği gerekçesiyle 25 yaşındaki bir Türk gözaltına alınmıştı.