Almanya'da sağ koalisyon

Almanya'da dün 62.2 milyon seçmen sandık başına gitti. Başbakan Merkel koltuğunu korudu, ancak seçimin asıl galibi artırdığı oylarla koalisyon şansı yakalayan FDP oldu

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 28.09.2009 ABONE OL
Dünyanın en güçlü ekonomilerinden Almanya dün 4 yıl ülkeyi yönetecek isimleri seçmek için sandık başına gitti. Ülke çapında 16 eyalette ve 299 seçim bölgesinde yapılan seçimle 62.2 milyon seçmen Federal Meclis'in sayısı en az 598 olacak olan yeni üyelerini belirledi. Yüzde 72.5 ile katılımın son yılların en düşük seviyesinde gerçekleştiği seçimlerde, Başbakan Angela Merkel'in başkanlığındaki Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi birinci çıkmasına rağmen, oy kaybına uğradı. CDU ve seçimlere sadece Bavyera Eyaleti'nde giren kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU), oyların toplam yüzde 33.6'sını elde etti. CDU/CSU'nun en büyük rakibi olan Sosyal Demokrat Parti ise Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier liderliğinde tarihi bir hezimete uğradı. SPD'nin oyları ilk belirlemelere göre yüzde 23'e geriledi. Seçimlerde en büyük sıçramayı ise Hür Demokrat Parti (FDP) ile Sol Parti gerçekleştirdi. 2005'teki seçimlerde yüzde 9.8 oranında oy alan FDP, yüzde 14.7 ile oylarını önemli ölçüde artırırken, Sol Parti'nin oyları yüzde 8.7'den 12.2'ye çıktı. Yeşiller de oylarını arttırdı ve yüzde 10.5 ile 2005 yılından çok daha fazla oy aldı.

FDP'NİN MİLLETVEKİLİ SAYISI 94

Bu sonuçlardan sonra gözler, kurulacak koalisyon hükümetine çevrildi. İlk belirlemelere göre CDU/CSU, meclise 229 milletvekili gönderecek. FDP, 94 milletvekili ile koalisyon zeminini oluşturan bir başarıya imza attı. CDU/CSU böylece, Hür Demokrat Parti'nin (FDP) de desteğiyle istediği koalisyon ortağına kavuşmuş oldu. SPD ise 146 sandalye kazanırken, Sol Parti 78, Yeşiller 67 sandalye elde etti.

BUGÜN NELER OLDU