Haber turu

Pazartesi 29.09.2009
Güncelleme: Salı 29.09.2009
ABONE OL
El Zevahiri'den Türkiye'ye tehdit
El Kaide'nin iki numaralı ismi Eymen El Zevahiri, son ses kaydında Afganistan'da ISAF komutasını almaya hazırlanan Türkiye'yi tehdit etti. Türk hükümetinin "İslam ve Müslümanlara yönelik haçlı seferinin komutasını devralacağını öne süren" Zevahiri, "Türk askerleri Afganistan'da Yahudilerin Filistinlilere yaptıklarının aynısını gerçekleştirecek. Afganistan'da ordusu bulunan Almanya'ya "Müslüman topraklarından defoluncaya kadar uluslararası barış ve güvenlik olmaz" dedi.

50 komünist parti Şam'da buluştu
Suriye'nin başkenti Şam, Uluslararası Komünist Partiler Olağanüstü Toplantısı'na ev sahipliği yaptı. Suriye Komünist Partisi'nin çağrısıyla yapılan toplantıya 43 ülkeden 50 komünist partinin temsilcileri katıldı. Toplantının gündem maddeleri arasında Ortadoğu'da barış için Filistin ve Arap savlarının desteklenmesi ve İsrail'in kınanması yer alıyor. Bu arada son 5 yılda ilk kez üst düzey bir yetkili olarak Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı ABD'ye davet edildi.

"Komünizm"i anayasadan çıkardı
Kuzey Kore anayasasında değişiklikle komünizme yapılan atıfları kaldırdı ve "önce ordu" ideolojisini öne çıkardı. Devlet Başkanı Kim Jong-il'in de gücünü arttırdı. Güney Kore'nin Birleşme Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, K. Kore komünizme yapılan tüm atıfları anayasadan çıkardı. K. Koreli bir yetkili, değişiklik sebebi için komünizm idealini "hayata geçirmenin zorluğu" dedi. Yeni anayasada "başkan tüm ordunun en yüksek generalidir ve tüm ülkeye komuta eder" denildiği bildirildi.

Kafatası Hitler'e değil kadına aitmiş
Alman Nazi lideri Adolf Hitler'e ait olduğu sanılan kafatasının 40 yaşın altında bir kadına ait olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı, Connecticut Üniversitesi arkeologlarından Nick Bellantoni ve ekibi yaptı. Tarihçi ve bilimciler yıllardır Kızıl Ordu'nun bulduğu ve Moskova'da depoda saklanan "kurşun delikli" kafatasının Hitler'e ait olduğuna inanıyordu. Hatta Hitler'in bir sığınakta siyanür hapı aldıktan sonra başına ateş ederek intihar ettiği de kesinliğini yitirmiş durumda.