Times'da mehter gösterisi

Dünyaca ünlü Times Meydanı'nda düzenlenen Türk etkinliği Amerikalıları büyüledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 29.09.2009 10:48 ABONE OL
Türkleri de ayrıca mutlu eden etkinlik, Hitit İmparatorluğu'ndan modern Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar Anadolu'da hüküm süren tüm medeniyetlerin sergilendiği bir gösteriye dönüştü. Mehter ve semazen gösterisinin de yapıldığı etkinliğe, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

New York'un ünlü Times Meydanı bir ilke sahne oldu. Amerika'daki varlığı 100 yılı geçen Türkler ilk kez, Times Meydanı'nda Amerikalıları hayran bırakan bir etkinliği ev sahipliği yaptı. New York merkezli Türk Kültür Merkezi ve Türk-Amerikan İş Geliştirme Konseyi'nin ortaklaşa düzenlediği Türk Günleri etkinliğinin ikinci gününde Times Meydanı'nda Anadolu Medeniyetleri konulu bir gösteri gerçekleştirildi. Lidyalılar, Truvalılar, Hititliler, Roma, Selçuklu ve Osmanlı imparatorlukları ile modern Türkiye Cumhuriyeti'nin ayrı ayrı tanıtıldığı etkinlikte, hat ve ebru sanatları da icra edildi.

TIMES İLK KEZ MEHTERAN GÖRDÜ
Etkinlikte, en büyük ilgiyi Mehteran gördü. Amerikalıların yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce turistin meraklı gözlerle takip ettiği etkinlikte, mehter takımı herkesi büyüledi. Sema gösterisinin yarı sıra halk oyunlarının da Amerikalıların beğenisine sunulduğu etkinlik, büyük ilgi gördü.

"BURADA BİR MEDENİYETLER GEÇİDİ VAR"
Türk-Amerikan İş Geliştirme Konseyi Başkanı Gökhan Özkök, birçok firmanın sponsorluk desteği ile böyle bir etkinliği gerçekleştirdiklerini anlattı. Times Meydanı Birliği adlı bir derneğin başkanın Türkiye'yi ziyaret edip Eyüp Sultan'da gördüklerinden etkilenmesi üzerine kendilerini Amerika'da bulup böyle bir etkinlik yapılmasını istediğini ifade eden Özkök, "Times Meydanı'nda ilk defa bir kültür organizasyonu ve bir milletin gerçekleştirdiği bir festivali kendisi bizden talep etti. Biz de bunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Burada bugün yalnız mehter yok, medeniyetler geçidi var, Hititlilerden modern Türkiye'ye kadar. Bütün Türk medeniyetlerinin burada standı var. Aynı zamanda sinema ve tiyatro sanatçıları burada bu medeniyetleri sergileyecekler. Ayrıca mehteran ve semazenler burada değişik gösterilerde bulunacak." dedi.

AMERİKALILAR BÜYÜLENDİ
Amerikalılar, etkinliğin çok güzel olduğunu ve herkesin çok hoşlandığını söyledi. Her zaman Türk gösterilerinin güzel olduğunu dile getiren Amerikalılardan bazıları da Times Meydanı'nda temsil edilen Anadolu medeniyetlerinin bazılarını İncil'de okuduğunu ve bugün de bizzat gördüğünü ifade etti.

"GÖĞSÜMÜ KABARTA KABARTA TIMES MEYDANI'NDA GEZİYORUM"

Türkler ise ilk kez Times Meydanı'nda böyle bir etkinlik gördüklerini vurgulayarak, devamın da gelmesini istedi. Bir Türk "Bugün ilk defa göğsümüzü kabarta kabarta geliyoruz." dedi.

DAVUTOĞLU: BÜYÜK BİR TANITIM FAALİYETİ
Festivale, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Davutoğlu, "Hem Türk kültürünün tanıtılması hem o güçlü tarihimizin mehterle, semazenlerle, hem tarihi hem de manevi derinliğimizin Amerikan toplumuna tanıtılması büyük bir faaliyet. İnşallah bu faaliyetler devam etmeli. Böylece çok yakın bir kültürel işbirliği olur." açıklamasını yaptı.

Times meydanının turizm bakımından önemine dikkat çeken Davutoğlu, "Sadece Amerikalılar değil; buradan bir çok turist, dünyanın farklı yerlerinden insanlar geçiyor. Bu büyük bir tanıtım faaliyeti." dedi.

BABACAN: TÜRKİYE ADINA ONUR VERİCİ
Bakan Babacan ise, New York'ta daha önce yılda bir, bir gün süren Türk günü yürüyüşü olduğunu hatırlatarak, "Bunun böyle bir haftaya yayılan bir etkinlik haline getirilmesi gerçekten Türkiye adına onur verici. Bugün, burada New York'un tam merkezinde, bir bakıma dünyanın yılbaşlarında odaklandığı, yılbaşı kutlamalarının yapıldığı böyle bir merkezde, mehter takımımızla bir Türk Günü yaşamak, bir Türk etkinliği yaşamak gerçekten bizlere çok gurur verdi." diye konuştu.

Emeği geçen herkese teşekkür eden Babacan, "Artık bunun bir gelenek haline gelmesini de diliyorum. Bundan sonra inşallah bunlar devam eder. Biliyorsunuz New York sadece Amerika'ya değil, dünyanın her köşesine hitap eden bir merkez. Burada yapılan etkinlikleri sadece burada yaşayan Türkler değil, burada yaşayan Amerikalılar değil, muhtelif vesilelerle New York'u yakından takip eden herkes yakından izliyor, gözlüyor. Şu görmüş olduğunuz yerde belki 100 ayrı milletten insan var. Böyle bir yerde Türkiye'nin bu güzel kültürünü, güzel geleneklerini yaşatmak hem burada yaşayan vatandaşlarımıza hem soydaşlarımıza hem ayrı bir özgüven verir, hem güç verir hem de Türkiye'nin dünyada daha iyi tanıtılmasına yardımcı olur diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Yaklaşık 4 saat süren etkinlik, mehter takımının Onuncu Yıl ve İstiklal Marşı'nı çalması ile son buldu.


BUGÜN NELER OLDU