Türkiye Körfez'e ulaşmada Irak'ı koridor yapabilir

Kerkük'te kendi formüllerini bulacaklarını belirten hükümet sözcüsü Debbağ, "Türkiye'den Musul'a ve Basra'ya tren seferleri başlayacak. Körfez'e Irak'la ulaşabilirsiniz" dedi

Salı 29.09.2009
Son Güncelleme: Salı 29.09.2009
ABONE OL
Irak hükümeti sözcüsü Ali Debbağ ile yaptığımız görüşmenin ikinci gününde Kerkük, ABD'nin çekilmesi, bölgesel Kürt hükümeti ile yaşanan sorunlar, İran, Suudi Arabistan, Avrupa ve Rusya'nın 'yeni Irak'a bakışını ve ocak ayında yapılacak genel seçimleri konuştuk.

* ABD sonrasına hazır mısınız?
ABD askerleri 2011 sonunda çekilecek. Hatta daha önce de olabilir çekilme. Ülkemizin sorumluluğunu kendimiz üstlenmeliyiz. Bu konuda iyimseriz de. Çünkü ABD'nin çekildiği bölgelerde gözle görülür bir başarı elde ettik.

* El Kaide ile mücadelede de mi?
Evet. ABD'den denetimini aldığımız bölgelerde El Kaide'yi temizledik. Bazı bölgelere hükmediyorlardı. Şimdi ise ancak küçük hücreler halinde yaşayabiliyorlar. ABD, bir ordu gücüydü. Dışarıdan gelen bir ordunun teröristlerle mücadele etmesi zordur. Yerli halkı tanıyan ve istihbaratı güçlü Irak birlikleri El Kaide'ye karşı kısa zamanda daha etkili oldular.

DEMOKRASİ TESTİ
* Ocak'ta genel seçimler var. Seçim sonrası nasıl bir tablo bekliyorsunuz?
Seçimler Irak halkı için büyük bir değişim getirecek. Dahası yaşadığı değişimi pekiştirecek. Ocak seçimlerinden sonra kurulacak hükümetin çok parçalı ve koalisyonlu olmayacağını tahmin ediyorum. Son yerel seçimler Irak'taki mezhep ve kimlik merkezli ayrışmalara karşı fren işlevi gördü. Önümüzdeki seçimlerin demokrasiyi dizayn edip ulusal bilinci yükselteceğine inanıyorum.

* Kürtlerle petrol yasası, anayasa ve tartışmalı bölgeler gibi sorunların tansiyonu düşmüş görünüyor...
Biz bazı sorunlar olduğunu inkâr etmiyoruz. Üstelik bu doğal bir şey de. Biz ilk kez demokrasiyi ve anayasayı test ediyoruz. Anayasada çok muğlâk maddeler var. Bunlar yeniden tanımlanmalı. Irak bugün yeni bir federal yapıyı test ediyor. Bu daha önce hiç yapılmamıştı. Erbil ve Bağdat arasındaki sorunlara Irak Yüksek Mahkemesi aracı olmalı.

KİLİT KERKÜK'TE

* BM, Kürt ve diğer kesimlerin planını biliyoruz. Sizin Kerkük planınız ne?
Kerkük Irak'ın sorunu. Irak kendi formüllerini bulmalı. Bu konuda ABD, BM, Arap Birliği, Avrupa ve komşularımız destek olmalı. Ancak Kerkük için formülü Irak kendisi bulmalı. Kerkük'teki grupların tek taraflı çözüm arayışları büyük sorunlara yol açar. Hakem anayasadır. Eğer Kerkük'ü başarırsak Irak'ın diğer bütün sorunlarını çözeriz.

* Su dışında ne gibi talepleriniz var Türkiye'den?
Her alanda Türkiye'nin yardımına ihtiyacımız var. Türk firmalarını inşaat ve petrol alanlarında yatırım yapmaya davet ediyoruz. Türkiye inşatta Suriye'de güzel işler yapıyor. Tek sınır kapısı artmalı. Yeni bir kapı açılacak. Musul'a düzenli tren seferleri başlayacak. Oradan da Basra'ya ulaşacak. Türkiye Körfez'e ulaşmada Irak'ı bir koridor olarak kullanabilir.

* Arap ülkeleriyle aranız nasıl?
Ürdün ve Mısır ile ilişkilerimiz iyi. Suudilerin yeni realiteyi görmelerini bekliyoruz. Irak artık tek bir grup veya parti tarafından yönetilmiyor. Siyasi çoğunluk tarafından yönetiliyor. Suudi Arabistan, Irak halkının ne istediğine önem vermeli. Kendi isteklerini dayatmamalı. Irak, hiçbir Arap ülkesi gibi değil. Sadece kendisi gibi karar veriyor.