7. uzay turisti yolculuğuna başladı

Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gidecek Soyuz TMA-16 uzay aracı, Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssünden fırlatıldı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 30.09.2009 13:01 ABONE OL
Kanada'nın ilk, dünyanın yedinci uzay turisti ve ünlü Cirque du Soleil sirkinin kurucusu Guy Laliberte'nin de içinde bulunduğu uzay aracında Rus kozmonot Maksim Surayev ile Amerikalı astronot Jeff Williams da yer alıyor.

Aracın öngörüldüğü gibi, yerel saatle 13.14'te fırlatıldığı belirtildi. 3 kişinin araca ''oh mammy, oh mammy blue'' şarkısını söyleyerek bindiği de ifade edildi.

Laliberte'nin, 12 günlük seyahat sırasında bilimsel deneyler yapan önceki uzay turistlerinin aksine, yörüngeye farklı bir hava getirmesi bekleniyor. 350 km uzaklıktaki UUİ, 9 Ekimde, yörüngeden ilk eğlence şovuna ev sahipliği yapacak ve çeşitli ülkelerden 14 kentin katılacağı bu şovu yönetecek olan 50 yaşındaki milyarder Laliberte, gösterisinde, insanların dikkatini küresel ısınma ve su tasarrufu konusuna çekmeyi hedefliyor.

Seyahatine 35 milyon dolar ödeyen, eski ''ateş yutucu ve ip cambazı'' Laliberte, yöneteceği şovunda, aralarında eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, Kanadalı astronot Julie Payette, U2, Shakira, Quebecli şarkıcı Garou, kompozitör A.R. Rahman, Quebecli biyolog Jean Lemire, şarkıcı Peter Gabriel ve Cirque du Soleil çalışanlarının bulunduğu ünlüler ve çevrecilerle sanat gösterileri sahneleyecek ve şiirler okuyacak.

Montreal, Moskova, Santa Monica, New York, Johannesburg, Mumbai, Marakeş, Sidney, Tokyo, Tampa, Meksika, Rio, Paris ve Londra'dan ünlülerin katılacağı şov, Kanada Yayın Kuruluşu RDI'nin Fransızca yayın yapan tüm kanallarıyla Laliberte'nin hayır kuruluşunun web sitesi ''onedrop.org''dan naklen gösterilecek.

Kanada ve Quebec bayraklarının yer aldığı uzay giysisiyle Laliberte, aylardır uzay seyahati için hazırlanıyordu.

Soyuz, cuma günü UUİ ile kenetlenecek.

BUGÜN NELER OLDU