Asıl tartışma Türkiye

Almanya'da koalisyon Türkiye başta olmak üzere birçok konuda kafa kafaya gelebilir. Ekonomi ve yurtdışı güçleri başlıklarında da CDU/CSU ile FDP partileri farklı görüşlere sahip

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
Almanya'da pazar günü yapılan seçimlerin ardından koalisyona gidecek olan CDU/CSU ile FDP arasında görüşmeler Türkiye konusunda tartışmalar başladı bile. Seçim programında CDU/CSU kesin bir dille üyeliğe karşı çıkarak, "imtiyazlı ortaklık" tan yana görüş bildirirken, FDP de "müzakerelerin ucu açık olmalı" diyerek, seçimlerden önce CDU ile ters düşmüştü. Pazartesi akşamı FDP'nin parlamentodaki dış ilişkiler sözcüsü Werner Hoyer'in Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık önermenin güncelliğini yitirdiğini" söylemesi iki taraf arasında gerilimi de artırdı.

'RÜYA İKİLİ'
Seçim sonrası sağcı grupların "rüya ikili" olarak adlandırdığı CDU lideri Angela Merkel ile FDP lideri Guido Weterwelle'nin gelecek günlerde ayrılık yaşayacağı konuların sadece Türkiye ile sınırlı kalmayacağı konuşulmaya başlandı bile. Koalisyonun Dışişleri Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılan Westerwelle'nin Afganistan'da bulunan Alman askerleri konusunda da görüşleri Merkel'den farklı... Ayrıca Alman uzmanlar, iki partinin ekonomik krize yönelik bakış açıları ve sundukları çarelerin de farklı olduğunu Merkel'in FDP kadar radikal ekonomik düşünceleri olmadığı için halkın karşısında zor durumda kalabileceğini belirtti. Yeşiller Partisi lideri Cem Özdemir ise, Almanya'nın dış politikasında köklü değişikliklerin olacağına inanmadığını söyledi. Özdemir, "Tabii ki, o CDU-FDP koalisyonu Türkiye konusunda aynı hevesi göstermeyecektir. Ancak köklü bir değişim yaşanmaz" dedi.

"BURASI ALMANYA"
İngiliz gazetesi "İndependent", Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle'yi eleştirdi. Yeni kurulacak hükümette başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olarak görev almasına kesin gözüyle bakılan Westerwelle'nin, seçimlerden sonra düzenlenen basın toplantısında bir İngiliz muhabirin İngilizce sorusuna cevap vermediği bildirildi. Westerwelle'nin, "İngiltere'de insanların İngilizce konuşması bekleniyor. Ve bunun aynısı Almanya'da da geçerli. Buradaki insanlardan, Almanca konuşması bekleniyor" cevabını verdiği kaydedildi.

BU ÜLKEYE UYUM SAĞLAMALILAR
Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Hollandalı göç araştırmacısı Paul Scheffer ile birlikte "Die Welt'" gazetesine verdiği demeçte, ülkesinde kalmak isteyen göçmenlerin Alman toplumuna uyum sağlamaları ve "Kızlarını Anadolu'da olduğu gibi eğitebileceklerini düşünmemeleri" gerektiğini söyledi. Schaeuble, Almanya'da uyumun gerçekleşebilmesi için yabancıların bu ülkede kalmayı istemeleri, Almanya'da yaşayan insanların da bunu istemesi, en azından kabullenmesi gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU