Komşuda yeni kabine göreve başladı

Yunanistan'da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun kurduğu yeni kabine, bugün yemin ederek göreve başladı.

Cumhurbaşkanlığı sarayında Yunanistan Kilisesi Başpiskoposu İeronimos yönetiminde yapılan yemin töreninden sonra, 15 bakan ile 22 bakan yardımcısından oluşan kabinenin ilk toplantısına başkanlık etmek üzere parlamentoya hareket eden Papandreu, basına açıklama yapmadı.

Bu arada Papandreu hükümetinde kadınlara geniş yer verildi. Kabinede 5'i bakan, 4'ü bakan yardımcısı olmak üzere 9 kadın görev aldı. Yeni bakanların görevlerini, gün içinde bakanlıklarında düzenlenecek törenlerle devralacakları açıklandı.

YUNAN BASINI
Bu arada Yunan basını, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun kurduğu kabine için beğenisini dile getirerek, bakanlar kurulunun genç, güvenilir ve deneyimli kişilerin yer aldığı dengeli bir kadro olduğu yorumunu yaptı.

Gazeteler, Papandreu'nun 5'i bakan, 4'ü bakan yardımcısı olmak üzere toplam 9 kadına kabinesinde yer vermesini de övdü.

Papandreu'nun Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenmesinin bu alandaki deneyimini kullanma kararlılığından kaynaklandığı yorumunu yapan Yunan basını, yeni Başbakan'ın bu kararında, aynı zamanda Sosyalist Enternasyonal Başkanı olması, Kıbrıs ve Makedonya sorunlarının çözüm beklemesi ve aralık ayında AB'nin Türkiye'nin üyeliğinin değerlendirileceği zirvesinin yapılacak olmasının rol oynadığı değerlendirmesini yaptı.

Teodoros Pangalos'un başbakan yardımcılığına getirilmesinin herkes için sürpriz olduğunu yazan gazeteler, Papandreu'nun önemli bakanlıklara yakın çalışma arkadaşlarının yanı sıra parti içindeki muhaliflerini de atamasının, geçmişteki hesapları artık kapatma niyetinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

Selanik Valiliği ve Belediye Başkanlığının, Makedonya ile süregelen isim sorunu nedeniyle Makedonya-Trakya Bakanlığının kaldırılmasından rahatsız olduğunu da yazan gazeteler, Papandreu'nun kabinesinin bakan ve bakan yardımcısı olmak üzere toplam 37 kişiden oluştuğuna, geçen dönemki bakanlar kurulunda ise 47 ismin görev yaptığına dikkati çekti.

BİZE ULAŞIN