'Soykırımın tanınması bir gereklilik'

Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine ilişkin mutabakatı diasporaya kabul ettirmek amacıyla yurt dışı gezisini sürdüren Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ABD'nin ardından gittiği Beyrut'ta "soykırımın tanınması bir gereklilik" dedi.

Çarşamba 07.10.2009 13:44
Güncelleme: Çarşamba 07.10.2009 13:45
ABONE OL
Sarkisyan, "Ermeni soykırımın tanınması sadece adaletin yerine gelmesi meselesi değil aynı zamanda Ermenistan ve Ermeni halkının güvenliği açısından önemli bir faktördür. Bir gerekliliktir" ifadelerini kullandı.

Serj Sarkisyan, Beyrut'ta Ortadoğu, Mısır, İran ve Körfez'deki Ermeni topluluklarının temsilcileri ile bir toplantı yaptı. Ermenistan Devlet Radyosuna göre, Sarkisyan toplantıda "Ermenistan ve Türkiye arasındaki yapay durum hiçbir tarafın yararına değil. Diplomatik ilişkilerin kurulması ve sınırın açılması, diyalogun ve müzakerelerin ilerlemesi için bir platformun yaratılması için fırsat sağlayacak" dedi.

İkili ilişkilerin normalleşmesine ilişkin olarak Ermenilerin ana kaygılarına da değinen Sarkisyan, "Ermeni soykırımın tanınmasının sadece adaletin yerine gelmesi meselesi değil aynı zamanda Ermenistan ve Ermeni halkının güvenliği açısından önemli bir faktör olduğunu defalarca ifade ettik. Bu bir gerekliliktir" şeklinde konuştu.