Radyo programında akrabasını buldu

Rusya'nın Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Ed Miliband, Rusya'da katıldığı radyo programında büyük tesadüf eseri ailesinin kayıp bir akrabasını buldu.

Genç bakan iklim değişikliği, CO2 salımı ve buzulların erimesi konusundaki soruları yanıtlamak üzere katıldığı "Ekho Moskvy" radyo istasyonunun programına telefon eden yaşlı bir kadının "Ben Sofia Davidovna Miliband, akrabanım, geriye tek ben kaldım" demesiyle şaşkınlığa uğradı.

Bu sırada, programın yöneticisi, bunun bir oyun olduğunu düşünerek yayını kesti. Ancak, durumun gerçek olduğu anlaşılınca, Britanya'nın Moskova Büyükelçiliği'nde Miliband'ın 86 yaşındaki akademisyen Sofia Davidovna Miliband ile bir araya gelmesi için resepsiyon düzenlendi.Uzun tercümelerin ardından Britanya'daki annesini ve Britanya Dışişleri Bakanı olan ağabeyi David Miliband'ı arayan genç bakan sonunda büyük büyük babasının, akrabası Sofia'nın büyükbabasının ağabeyi olduğu çözümüne vardı.

Moskova Doğu Araştırmaları Okulu'nda bir dönem İran uzmanı olarak çalışan Sofia Davidovna Miliband'ın büyükbabası ve genç bakanın büyük büyükbabasının, Polonya'nın başkenti Varşova'da bir Yahudi mahallesinde dünyaya geldiği ortaya çıktı.

Büyük büyük baba, İkinci Dünya Savaşı'ndan önce Britanya'ya sığınır ve ailesini kurar. Diğer Miliband'ın Rusya'ya nasıl gittiği bilinmiyor.
BİZE ULAŞIN