Yılda 1 milyon kişi hipertansiyondan ölüyor

Çin'de yapılan bir araştırma, yılda 1 milyon kişinin hipertansiyondan hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

China Daily gazetesinin haberine göre, raporda, bu denli yüksek oranda ölümlerin nedeni olan hipertansiyon hastalığının önlenebilir olduğu ve devletin bu hususta önlem alarak halkı bilgilendirmesi gerektiği vurgulandı.

Tansiyon hastalıklarının temel nedeni olarak aşırı kilo, spor yapmama, yüksek oranda tuz tüketimi, sigara ve alkol tüketiminin fazlalığını ortaya koyan raporda, bunların kontrol altına alınabileceği ve tansiyon temelli erken ölümlerin önüne geçilebileceği belirtildi.Yüksek tansiyonun tetiklediği kalp rahatsızlıklarından ölenlerin de sayısının artış gösterdiğini kaydeden araştırmacılar, "Beslenme alışkanlıklarımızdaki küçük değişiklikler, hayatımızdaki büyük risklerin önüne geçebilir" dedi.

Araştırmada, Çin'de son yıllarda yüksek tansiyon vakalarının önlenmesinin en kolay yolunun, insanların böyle bir hastalığın farkında olması ve tedavi için sağlık kurumlarına başvurması gerektiği vurgulanıyor.

Haberde, dünya genelinde 2000 yılında yapılan bir araştırmada 972 milyon kişinin tansiyon hastası olduğu, bu sayının 2025 yılına kadar yüzde 60 artarak 1 milyar 560 milyon olmasının beklendiği de belirtildi.
BİZE ULAŞIN