Sarkozy'nin 'veliaht'ı üst düzey göreve atanıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, üst düzey bir atamada 23 yaşındaki oğlu Jean Sarkozy'yi kayırmakla suçlanıyor.

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, üniversite 3. sınıf öğrencisi Jean Sarkozy, Avrupa'nın en büyük iş bölgesi yönetiminin en yüksek mevkiine atanacak. İddialar, Sarkozy taraftarlarında memnuniyetsizlik meydana getirirken, muhalefet ise Cumhurbaşkanı'nı 'akrabalarını kayırmak ve iktidarını garanti altına almaya çalışmakla' itham etti.

The Times gazetesi, Paris'in batısındaki iş bölgesi La Defense'in yöneticiliğini de yapan Bakan Patrick Deveciyan'ın Sarkozy'nin ikinci oğlu için bir kenara çekilmek zorunda kaldığını yazdı. Habere göre, bu duruma çok sinirlenen Deveciyan, 17. yüzyıl Fransız tiyatrocularından Pierre Corneille'den alıntı yaparak, "Asil doğan kişiler, kahraman olmak için yılların geçmesini beklemiyor." dedi. Gazeteye göre, Sarkozy'nin partisi UMP'den bazı yetkililer, Cumhurbaşkanı'nın böyle davranmakla kendisini 'hanedanlık kurmaya çalışıyor' suçlamalarına maruz bıraktığını düşünüyor.

La Defense'in komşu bölgesinin Belediye Başkanı Komünist Parti'den Patrick Jarry, Jean Sarkozy'nin bu görev için ne meşruiyete ne de liyakate sahip olduğunu söyledi. Jarry, "Bu, klanın devamlılığını sağlamaya ve bölgedeki yönetim gücünü kilitlemeye çalışmaktan başka bir şey değildir." dedi.

Muhalif Sosyalistler ise Jean'in atamasını, Sarkozy'nin UMP tarafından kontrol edilen yeni bir büyük Paris bölgesi oluşturma planının bir parçası olarak yorumladı.

Atamanın sonuçlanması halinde Jean Sarkozy'nin yükselişi, 28 yaşında La Defense'in bitişiğindeki Neuilly'in Belediye Başkanlığını kazanan babasından bile hızlı olacak. Le Dauphin (Veliaht) lakaplı Jean Sarkozy, pek çok büyük şirketin merkezinin bulunduğu La Defense bölgesinde milyarlarca Euro'luk sirkülasyonu kontrol edecek.

BİZE ULAŞIN