Türk-Yunan ilişkilerinde yeni Helsinki

Yunanistan'da Başbakan Papandreu'nun Kıbrıs sorununun çözümüne ve Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine ivme kazandırması bekleniyor

YUNANİSTAN'IN çiçeği burnunda Başbakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri Bakanlığı'nı da üstlendikten sonra ilk iş Kıbrıs konusunun çözümüne ivme kazandıracak. Bu ay Kıbrıs'a gidecek olan Papandreu, 2010'da KKTC'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine kadar tartışmalı konular üzerinde "ara anlaşma" imzalanması için çalışacak.

AB'YE OLUMLU SİNYAL

Bu da AB'nin aralık ayında Kıbrıs'la ilgili olarak hazırlayacağı raporun daha olumlu olmasını sağlayacak. Öte yandan Papandreu Kıbrıs konusu dışında Türkiye ile son dönemde bir duraklama dönemine giren ilişkilerin yeniden rayına oturması için de çalışmalar yapacak. Yunan basınında yer alan haberlere göre Papandreu, 1999'da Dışişleri Bakanı görevindeyken Türkiye'nin AB'ne adaylığının kabul edildiği Helsinki Zirvesi'nde alınan kararların yeniden hayata geçirilmesini isteyecek. Başbakan Papandreu, Türk- Yunan anlaşmazlıklarının çözülmesi için yeni bir takvim oluşturulmasını da isteyecek.


BİZE ULAŞIN