Clinton 3.5 saat soğuk ter döktü

Ermenistan ile Türkiye arasında imzalanan protokolde krizi, her iki ülkenin dışişleri bakanıyla da saatlerce telefonda görüşen ABD Dışişleri Bakanı Clinton çözdü

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 12.10.2009 ABONE OL
Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokol dün tüm dünyanın gündemine oturdu. Taraflar son dakika kriziyle gerilim yaşarken ajanslar sorunu halleden kişi olarak en önemli isim olarak onu geçiyordu: Hillary Clinton... ABD Dışişleri Bakanı Clinton, 3.5 saat boyunca bir elindeki telefonla Türk diğer elindekiyle de Ermeni Dışişleri Bakanı'yla telefonda görüştüğü belirtilirken imzanın ardından Devlet Başkanı Barack Obama tarafından kutlandığı bildirildi. Ajanslar, Clinton'a övgü yağdırırken anlaşmanın Obama'nın Nobel Barış Ödülü'nü almasından iki gün sonraya denk gelmesine dikkat çekti. Reuters ajansı, "Clinton'ın rolü, aylardır yürüttüğü pazarlık gücünü gösterdi" dedi. AFP ajansı ise, anlaşmazlık nedeniyle siyah bir BMW otomobilin içine sıkışan Hillary'nin telefonuyla bakanlarla konuştuğu için bir saat boyunca araçtan hiç inemediğini öne sürdü.

'NOBELLİ PATRONDAN ÖVGÜ'
Obama'nın, imzanın ardından ABD'li Bakan'ı arayarak kutladığı belirtildi. AP ajansı, "Clinton, Nobelli patronundan büyük övgü aldı" ifadesini kullandı. Bir yıl içinde taraflarla 22 kez telefonla konuştuğuna dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanı, "Zorlu ama güzel bir Zürih akşamı yaşadık. Her iki tarafın da kaygıları vardı. Bu nedenle arada her iki tarafa da bunun çok önemli olduğunu hatırlattım." Hillary Clinton, Ermeni Bakan Edward Nalbantyan'ın sürekli Devlet Başkanı Sarkisyan'ı telefonla arayarak danıştığına da dikkat çekti.

GİZLİ AKTÖR PHILIP GORDON

Krizin çözülmesinde perde arkasındaki isim ise Clinton'ın yardımcısı Philip Gordon'du. Gordon, bir yandan Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan'la görüşürken diğer yandan da üniversiteye gitmek için arabasında bekleyen Clinton'a metin önerilerini sundu. Bu sırada İsviçre Dışişleri Bakanı Calmy-Rey de Davutoğlu ile görüşüyordu. Bir Türk diplomatın anlatımıyla İsviçreli bakan "adeta üçüncü katip gibi" koşturdu.

DIŞ BASIN ÖVGÜ YAĞDIRDI
'NOBEL ALABİLİRLER'

Christian Science Monitor (ABD): Nobel Barış Ödülü 2010'da Türkiye ve Ermenistan liderlerine gidebilir. Yüzyıllık bir düşmanlığın sona erdirilmesi sık yaşanan bir durum değil.
BBC (İngiltere): Hem Türkiye'nin hem Ermenistan'ın ilişkilerde yeni bir sayfa açılmasında çıkarı var. İki ülke protokollere büyük güçlerin dikkatli gözleri önünde imza attı.
The Times (İngiltere): Ermenistan ile Türkiye arasındaki antlaşma futbol diplomasisinin dünya kupası finali gibi.
El Pais (İspanya): Türkiye ile Ermenistan bir asırlık düşmanlığı sona erdirmek için tarihi bir anlaşmaya imza attı.
Liberation (Fransa): Her iki taraf da kazanacak. Barışma Türkiye için AB ile müzakerelerde ilerleme, Ermenistan için ise izolasyondan çıkma anlamına geliyor.
Der Spiegel (Almanya): Türkiye ile Ermenistan tarihi bir adım attı. Antlaşma son dakika krizi nedeniyle gecikmeli imzalandı.
Ria Novosti (Rusya): Tarihi antlaşma 3 saatlik gecikmenin ardından imzalandı. Şimdi sıra parlamentoların onayında.

BUGÜN NELER OLDU