İsrail'e uyarı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya'da yapılan "Anadolu Kartalı" tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesinin ardından yaşanan tartışmalara ilişkin olarak, "Böyle dönemlerde bölgemizde herkesin aklıselim içinde davranması, barış ve istikrar ortamını zedeleyecek davranışlardan uzak kalması beklenir" dedi.

Davutoğlu, Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 1. Bakanlar Toplantısının ardından Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile düzenlediği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Anadolu Kartalı" tatbikatı uluslararası bölümünün ertelenmesinden sonra yaşanan tartışmalara ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, bu tatbikatı milli tatbikat olarak yapma kararı aldıklarını söyledi.

Davutoğlu, İsrail'den gelen açıklamaların sorulması üzerine de şöyle konuştu:

"Zaten Bakanlığımız açıklama yaptı. Böyle dönemlerde bölgemizde herkesin aklıselim içinde davranması, barış ve istikrar ortamını zedeleyecek davranışlardan uzak kalması beklenir. Gazze'deki insani trajedinin bir an önce son bulmasını, Mescid-i Aksa, Haremüşşerif ve Doğu Kudüs'ün kültürel ve dini kimliğine saygı gösterilmesine büyük önem veriyoruz. Bu konuda Türkiye hassasiyetini göstermiştir, göstermeye devam edecek" dedi.

Bu hassasiyetlerin göz önüne alınması durumunda bölgede yeniden bir barış ortamı doğacağının altını çizen Davutoğlu, "Biz de Suriye-İsrail başta olmak üzere barışın tüm veçhelerine elimizden gelen katkıyı yapmaya devam ederiz. Hiçbir şekilde herhangi bir askeri gerginlik içinde yer almayacağımızın bilinmesinde fayda var" ifadelerini kullandı.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ise konuyla ilgili olarak, "Sevinçle karşıladık. Karar temelde Türkiye'nin duruşunu sergiliyor. İsrail'in Gazze'ye saldırısına Türkiye'nin bir tutumudur. Suriye tatbikata endişe ile bakmaktadır. Bunun için kaldırılmasından memnunuz" diye konuştu.

Türkiye ile Suriye arasındaki mayınların temizlenmesi konusunun sorulması üzerine Davutoğlu, geçen Mayıs ayında sınırdaki mayınların temizlenmesi konusunun TBMM'den geçtiğini hatırlatarak, teknik çalışmaların yapıldığını, bu çalışmaların en kısa zamanda tamamlanıp, iki ülke arasındaki ara alanın tarıma açılacağını söyledi.

Mayınların temizlenmesinin hem ekonomik kaynak olarak, hem de sembolik olarak büyük anlam taşıdığını kaydeden Davutoğlu, "Türkiye ve Suriye arasında ne mayınlar, ne duvarlar, ne terör, ne de sınır kapıları olacak. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım. Bundan sonra bütün ilişkimiz tam bir entegrasyon ilişkisine dönüşecek. Türkiye en kısa zamanda bu mayınlarla ilgili çalışmasını tamamlamaya kararlı" dedi.

Davutoğlu, Türkiye ve Suriye'nin ayrıca su yönetimi ve kuraklıkla mücadele yönetimi alanında da tam bir işbirliği içinde olduğunu sözlerine ekledi.

Bu arada, Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin sorulması üzerine, imzaları sevinçle karşıladıklarını ve Ermenistan'a kara yoluyla ulaşımın bundan sonra daha kolay olacağını vurguladı. Muallim, Suriye'de yaşayan Ermeni kökenlilerin de bu karardan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN