"Anayasa'da reform hayati önem taşıyor"

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten, "Anayasa'da kökten reform" çağrısında bulundu.

Oomen-Ruijten, AB Komisyonunun İlerleme Raporu ve Genişleme Stratejisinin açıklanması nedeniyle yayımladığı bildiride, "Anayasa'da gerçek ve kökten bir reform hayati önem taşısa da çok az ilerleme sağlandı. Reformlar için gerçek bir gündem oluşturulması sadece müzakereler için değil, en başta Türk toplumu için önemli. Bu nedenle siyasi partilere çabalarını birleştirerek reform sürecini hızlandırmaları çağrısı yapıyorum" dedi.

Hükümet ve muhalefetin son yıllarda temel reformlarda işbirliği yapmayı başaramadığını savunan Oomen-Ruijten, "ilerlemenin sadece toplumun tüm kesimleri arasında gerçek uzlaşma sağlanmasıyla mümkün olabileceği" görüşünü dile getirdi.

Raportör Oomen-Ruijten, Türkiye'deki olumlu gelişmeler arasında ise "Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi için imzalanan protokolleri, demokratik açılım tartışmasını ve kapsamlı yargı reformu stratejisini" saydı.
BİZE ULAŞIN