"İsrail gerginliği yumuşatma arayışında"

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, "Anadolu Kartalı" tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesi üzerine yaşanan tartışmalarda İsrailli yetkililerin Türkiye ile çıkan gerginliği yumuşatma arayışında olduklarını yazdı.

Gazeteye göre, İsrail'in Ankara'daki diplomatik görevlileri, Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerine, "İsrail'in gazete manşetleri aracılığıyla uzlaşmazlıkları çözme niyetinde olmadığını" bildirdiler.

Bir İsrailli diplomat, gazeteye, İsrail tarafının "iptal edilen" tatbikat ve iki ülke arasındaki gerilimle ilgili ılımlı bir tutum takınma kararı aldığını, Türk Dışişleri Bakanlığının dün yaptığı, ertelemeden siyasi anlam çıkarılmamasını isteyen açıklamasını anladığını ifade etti.

"İSRAİL'E STRATEJİK DARBE"
Bu arada, Yedioth Ahranot gazetesinde yer alan "İsrail'e Stratejik Darbe" başlıklı bir yorumda, İsrail Hava Kuvvetleri yeteneklerinin bu tatbikatın iptali nedeniyle önemli bir kayba uğramayacağı, İsrail Hava Kuvvetlerinin çeşitli savaş senaryolarına göre tatbikat yaptığı tek yerin Türkiye olmadığı belirtildi.

Yorumda, bununla birlikte NATO'nun Türkiye'deki hava tatbikatına İsrail'in katılımının iptal edilmesi kararının, İsrail'in giderek artan diplomatik izolasyonunun stratejik ve ekonomik sonuçları konusunda güçlü bir işaret oluşturduğu görüşü dile getirildi.

Türkiye'nin uzun yıllar boyu İsrail'in güçlü ve güvenilir bir müttefiki olduğu kaydedilen yorumda, "Ancak şimdi ise bu ülkeyle olan ilişkilerimiz, tepetaklak bir görünüm vermektedir" denildi.
Gazetenin yorumunda şu görüşe yer verildi:

"Ancak, Ankara'nın şimdilik en azından artık İsrail'in güvenilir bir stratejik ve güvenlik ortağı olmadığı gerçeğinin farkında olmamız gerekir. Bu gerçek, bizim ulusal güvenliğimize önemli bir darbe teşkil etmektedir. Çünkü İran ve Suriye'ye karşı caydırıcı gücümüzü aşındırmaktadır. Bölgesel haritaya bakan herhangi biri, bunu kolayca anlayabilir.
İsrail, gerçekten de Türkiye ile ilişkilerinin sağladığı stratejik avantajların yerine geçecek alternatifler arama sürecinde bulunuyor. Ancak bu süreç zor ve karmaşık olmakla kalmıyor; Ankara ile kaybedilen bağlarımızın vereceği zararı da karşılayabileceği kuşkulu..."

BİZE ULAŞIN