Sarkozy'ye tepkiler artıyor

Fransa'da 23 yaşındaki oğlu Jean'ı iş dünyasında "kayırdığı" gerekçesiyle suçlanan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yönelik tepkiler giderek artıyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 14.10.2009 14:46 ABONE OL
Fransız basını, muhalefet partileri dışında iktidar partisi milletvekillerinin de gelişmelerden oldukça huzursuz olduğunu yazdı.

Le Parisien gazetesi, iktidar partisinin meclisteki kapalı grup toplantısında konunun gündeme geldiğini, eleştirilerin artması üzerine grup başkanı Jean Francois Cope'un, tartışmaya son verdiğini kaydetti.

Liberation gazetesi de birinci sayfadan manşetten verdiği haberde, Sarkozy'nin, söylemleri ile tutumunun birbirine ters düştüğünü belirtti.

Sarkozy'nin lise öğrencilerine yönelik yaptığı bir konuşmada, "Artık Fransa'da önemli olan iyi koşullarda doğmak değil, değerlerinde, eğitiminde ve işinde çalışıp başarılı olmak" açıklamasıyla "cumhuriyet ahlakı üzerine ders" verdiğini yazan gazete, diğer taraftan Sarkozy'nin oğluna verilen yeni görevle ilgili polemiğe dikkati çekti.

Fransa'da basın ve muhalefet, Paris'in La Defense bölgesindeki ünlü iş merkezinin yönetiminin Sarkozy'nin oğluna verilmesini sert şekilde eleştiriyor.

İş merkezinin bulunduğu bölgede yaşayanların protesto amacıyla başlattığı dilekçe kampanyası için bugüne kadar 70 bin imza toplandığı bildirildi.

Sarkozy'nin 23 yaşındaki oğlu Jean, son yerel seçimlerde iktidar partisinden Paris'in Hauts-de-Seine belediyesinin yönetimine seçilmişti.
BUGÜN NELER OLDU