Rus-NATO'sunun ilk tatbikatına katılıyor

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) bünyesinde oluşturulan Kollektif Hızlı Hareket Gücü'nün (KHHG) ilk tatbikatını Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le birlikte izleyecek.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 15.10.2009 10:25 ABONE OL
Eski Sovyetler Birliği ülkelerinin dahil olduğu ilk düzenli askeri birlik olan KHHG, Rus NATO'su olarak da biliniyor.

İki günlük resmi temaslarda bulunmak üzere Kazakistan'a gidecek Medvedev'in gündeminde Rus-NATO'su ile ilgili çalışmaların değerlendirilmesi var. 2 Ekim'de başlayan askeri tatbikata Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'dan toplam 7 bin askeri personel katılıyor. KHHG anlaşmasını imzalayan Ermenistan ilk askeri tatbikatta yer almazken, anlaşmayı parafe etmeyen KGAÖ ülkeleri Belarus ve Özbekistan da yeni askeri birliğe dahil olmadı.

KGAÖ'dan yapılan açıklamada tatbikatın hedefi 'üye ülkelerde oluşması muhtemel kriz durumunda gerekli müdahaleyi gerçekleştirmek' olarak belirlendi. Uzmanlar yeni askeri birliğin Rusya öncülüğünde NATO karşısında yeni bir askeri birlik oluşturmak olarak değerlendiriyor. Medvedev tarafından onaylanan 2020 Rusya Güvenlik Strateji belgesinde bölgesel sorunlara müdahalede ortak bir mekanizmanın kurulması yer alıyor.

Rusya, Birleşmiş Milletler'de gözlemci statüsünde bulunan KGAÖ'nün NATO gibi uluslararası sorunlarda müdahil olabilmesi için de çalışmalara başladı. BM'ye resmen başvuran Rusya, uluslararası sorunlarda BM çatısı altında KGAÖ'nün de barış gücü olarak görev almak istediğini iletti.

BUGÜN NELER OLDU