"Ayrılık" gerginliği dış basında

Türkiye ile İsrail arasında "Anadolu Kartalı" krizinin ardından "Ayrılık" dizisine ilişkin patlak veren gerginlik, Batılı basında yankılandı. The İndependent gazetesi , "İsrail, müttefik Türkiye'ye öfke yağdırdı" derken The Times da, "Ortadoğu'da realite değişiyor" görüşlerine işaret ederek "Yetkililer ve analizler, son ihtilaftları, askeri ortaklığın bozulmasına yol açabilecek kaygı verici tarihi bir değişiklik olarak görüyor" diye yazdı.

THE TİMES: "ORTADOĞU REALİTE DEĞİŞİYOR"

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Times de, "Türk TV dizisi, İsrail kuvvetlerini Gazze'te çocuk katilleri olarak gösteriyor" başlıklı haberinde dizide Filistinli çocuklarının kısa mesafede vurulduğu gösterildiğini kaydetti.

Dizi gerginliğinden hemen önce yaşanan tatbikat krizine işaret eden gazete, "İki bölgesel stratejik ortaklar arasındaki bağlar bu hafta, Türkiye'nin, İsrail'in ABD ve NATO müttefikleri ile yapılacak tatbikattan dışlanmasını talep etmesi üzerine ciddi bir darbe vurulmuştu. ABD, tatbikatı iptal etmek zorunda kaldı" yorumunu yaptı. Gazete şöyle devam etti:

"Güçlü laik bir geleneğe sahip Türkiye, on yılı aşkın bir sürede Müslüman dünyasında İsrail'in kilit müttefiği oldu. Yetkililer ve analizler, son ihtilaftları, askeri ortaklığın bozulmasına yol açabilecek kaygı verici tarihi bir değişiklik olarak görüyor."

The Times'e konuşan İsrailli bir yetkili de, İsrail'in, "AKP ile ordu arasında büyüyen iç anlaşmazlıklar nedeniyle başına derde girdiği"ni öne sürerken "Hükümet orduyu kışlaya geri göndermek istiyor" dedi.

İsrail'in, "Türkiye'nin stratejik vurgusunu, bölgedeki Müslüman ülkelerine yöneltmesini önleyemediğini söyleyen yetkili, "Bu tarihi bir değişiklik. Ortadoğu'daki realite değişiyor" şeklinde konuştu.

THE INDEPENDENT: "İLİŞKİLER CİDDİ BİR BİÇİMDE GERİLDİ"


Diğer İngiliz gazetesi The İndependent ise, "İsrail, "barbar' TV dizisi konusunda müttefik Türkiye'ye öfke yağdırdı" başlığını kullandığı haberinde ise, Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginliklere ve İsrail hükümetinden gelen sert açıklamalara dikkat çekerken "İki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Gazze'de Hamas'ya karşı askeri operasyona yönelik eleştilerinin nedeniyle ciddi bir biçimde gerildi" görüşünü dile getirdi.

BİZE ULAŞIN