İtalya Taliban'a rüşvet vermiş

İngiliz The Times gazetesi, İtalya'nın Afganistan'daki askerlerini korumak için Taliban güçlerine rüşvet verdiğini ve bunun Taliban üst düzey yetkilileri tarafından da doğrulandığını yazdı.

İtalya'dan büyük tartışmalara neden olan ve gazetenin haberini "çirkin iftira" olarak tanımlayan İtalya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, haberi aktaran The Times gazetesine dava açacaklarını açıkladı.

Haberin İtalyanlarca yalanlanmasının ardından karşı harekete geçen The Times gazetesi ise, rüşvet verme olayının Taliban'ın üst düzey komutanlarından Muhammed İsmail tarafından da doğrulandığını aktardı.

Rüşvet verildiği olayının geçtiğimiz yıl 10 Fransız askerinin öldürüldüğü saldırıdan sonra gün yüzüne çıktığını ileri süren The Times gazetesi, "Olayın ardında Fransızlar saldırının gerçekleştiği Sarobi bölgesini İtalyan güçlerden devraldı. Ancak bu rüşvet olayının farkında değillerdi."yorumunu yaptı.Taliban'ın üst düzey komutanlarından Muhammed İsmail'in sözlerine yer veren gazete, İsmail'in, "Yaptığımız anlaşma gereği ne onlar bize saldıracaktı ne de biz onlara. Bu yüzden biz de o dönemler NATO askerine saldırmamamız gerektiği konusunda uyarıldık.

Ancak İtalyan güçlerin Sarobi bölgesini terk etmelerinin Taliban komutanlarına iletilmediğini yazan The Times gazetesi, "Taliban güçleri de bunu İtalyanların yapılan anlaşmayı bozduğu kanısına vardı. Taliban güçleri ayrıca, İtalyanların Afganistan'da farklı bölgelerde kendilerine karşı olan mücadelesinin de farkındaydılar."ifadelerine yer verdi.

The Times gazetesi, isimi açıklamadığı bir Afgan yetkilisinin de yapılan anlaşmayı doğruladığını ve anlaşmanın Sarobi ve Herat bölgelerini kapsadığı görüşlerini aktardı.

Haberi "saçmalık"olarak değerlendiren ve sert tepki gösteren İtalya Savunma Bakanı Ignazio La Russa, "Ben o dönemlerde kısa süreli bakanlık yaptım. Ben bu yönde kesinlikle bir bilgi almadım."dedi.

BİZE ULAŞIN