'Üyelik 20-30 yıl sürmez’

Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Lelouche ile bir araya gelen Başmüzakereci Bağış, Türkiye'nin üzerine düşenleri yapması halinde AB üyeliğinin kendiliğinden gerçekleşeceğini belirtti. Lelouche ise "işbirliğini arttıracağız" dedi

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin ele alındığı 6'ncı Boğaziçi Konferansı dün Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin 20-30 yıl sürmeyeceğini belirtti. Bağış, ''Türkiye büyük randevuya hazırlığını tamamlarsa siyasi konjonktür zaten Türkiye'nin üyeliğini şart koyacaktır. Bugün AB'nin karşı karşıya kaldığı sorunlar Türkiye'nin üyeliği olmadan çözülemez'' şeklinde konuştu.

'ÜYELİK ORTAK HEDEF'
Konuşmasında AB'nin insanlığın en büyük barış projelerinden olduğunu kaydeden Bağış, Türkiye'nin neden AB üyesi olması gerektiğini ise "Türkiye üye olmadan bu proje tamamlanmamış olur. Türkiye'nin üyeliği ile Avrupa da çok şeyler kazanacak. Avrupa küresel bir oyuncu ve etkin bir güç olmak istiyorsa Türkiye'siz yapamaz" sözleriyle anlattı. Türkiye'nin dünyanın çok zor bir bölgesinde kıtalararası köprü konumunda olduğunu kaydeden Bağış, Erdoğan hükümetinin dünya sorunları karşısında üstlendiği arabuluculuk rolünü de hatırlattı. Bağış ayrıca Türkiye'de iktidardan muhalefete, askerlerden sivillere tüm toplumsal kesimlerin AB'yi ortak hedef olarak gördüğünü kaydetti. 5 Kasım'da Atina'ya gideceğini bildiren Bağış, Türk-Yunan ilişkilerinin tekrar canlandığı günlerin yeniden görüleceğini ümit ettiğini belirtti. Diğer yandan konferansın ardından Bağış ile Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Pierre Lelouche ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Fransa'nın Türkiye düşmanı bir ülke olmadığını vurgulayan Lelouche, ikili ilişkileri geliştirmek için ortak bir çalışma grubu kurmaya karar verdiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Fransa ziyaretinin bir dönüm noktası olduğunu ve Fransa'nın terörle mücadele için seferber olduğunu ifade eden Lelouche, pek çok PKK'lıyı tutukladıklarını belirtti. Lelouche Cem Uzan'ın Fransa'ya sığınması ile ilgili bir soruya ise "Uzan'ı tanımıyorum. Bir hukuk devleti olan Fransa'da Uzan'ın müracaatı konusundaki kararı bağımsız bir kurul verecek" şeklinde cevapladı.

"EGEMEN ÇOK ZEKİ"

Basın toplantısında Egemen Bağış'ın Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili açıklamalarını "Egemen çok zeki ve kurnaz olduğu için savlarını başarıyla öne sürüyor" sözleriyle cevaplayan Lelouche'a Bağış bir espriyle karşılık verdi. Lelouche ile arkadaşlığımız eskiye dayanıyor diyen Bağış'ın, "pazarlık yapmak buraya çok yakındaki Kapalıçarşı'da icat edilmiş bir kavramdır" sözleri gülüşmelere neden oldu.


BİZE ULAŞIN