Netanyahu: Türkiye artık arabulucu olamaz

İsrail Başbakanı Netanyahu, Türkiye'nin İsrail-Suriye görüşmelerinde yeniden arabulucu rolüne soyunmasını istemediğini açıkladı. ABD'nin iki ülke arasındaki gerginliği kaygıyla izlediği belirtiliyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 19.10.2009 ABONE OL
SON günlerde ardı ardına yaşanan tatbikat ve dizi krizleriyle iyice gerginleşen Türkiye-İsrail ilişkilerine bir darbe de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan geldi. İsrail basınında yer alan iddiaya göre Netanyahu, Türkiye'nin Suriye-İsrail görüşmelerinde arabulucu görevi üstlenmesini istemediğini açıkladı. Netanyahu'nun açıklamayı, Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile birlikte İsrail'e resmi bir ziyaret gerçekleştiren İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ile görüşmesi sırasında yaptığı belirtildi.

'İLİŞKİLER DÜZELİR'

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen görüşmede Moratinos'un Türkiye'nin İsrail-Suriye arasında işbirliği yapması halinde İsrail ile ilişkilerinin düzeleceğini dile getirdiği, ancak Netanyahu'nun bu görüşe karşı çıktığı kaydedildi. Haberde Netanyahu'nun bu görüşünü "Türkiye iki taraf arasında dürüst bir arabuluculuk yapamaz" sözleriyle ifade ettiği yazıldı.


OBAMA ENDİŞELİ

Ehud Olmert'in başbakanlığı döneminde Türkiye'nin İsrail ve Suriye arasındaki 5 dolaylı görüşmede arabuluculuk etmiş ve dönemin sonunda her iki taraf doğrudan görüşmelerin eşiğine gelmişti. Ancak Türkiye arabuluculuğundaki müzakereler, İsrail'in Gazze saldırısı nedeniyle durmuştu. Diğer yandan İsrail'in önemli gazetelerinden Jerusalem Post, "Türkiye'nin İsrail'e yönelik hareketlerinin ve Suriye ile yakınlaşan ilişkilerinin Obama yönetimini endişelendirdiğini" ileri sürdü. Gazete, haberde Türkiye'nin politikasının yön değiştirdiğini düşünen Obama yönetiminin son gelişmeleri "alarm ile izlediğini" kaydetti.

"İSRAİL'E İHTİYAÇ KALMADI"
Amerikan Wall Street Journal gazetesi Türkiye'nin İsrail'in askeri malzemesi ve istihbarat paylaşımına artık komşularıyla sorunlar yaşadığı dönemlerdeki kadar ihtiyaç duymadığını yazdı. Haberde Türkiye'nin geçmişte gerginlik yaşadığı Kıbrıs, Yunanistan, Ermenistan gibi ülkelerle bugün daha iyi ilişkilere sahip olduğu ve İsrail'e duyduğu ihtiyacın azaldığı kaydedildi.

REZERVASYONLAR İPTAL
İsrail'de son bir haftada Türkiye'ye yönelik tatil rezervasyonlarının adeta durduğu belirtildi. Turizm Bakanı Misezhnikov'ın açık bir boykot çağrısı yapmadığı, ancak iptal kararlarını desteklediği kaydedildi.