'Tiflis'in NATO üyeliği için özel plan'

Gürcistan'a resmi ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Vershbow, ülkesinin Gürcistan'ın NATO üyeliği yolunda destek sağlayacağını belirtti.

Pentagonun uluslararası güvenlikten ve NATO ilişkilerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Vershbow, "Biz Gürcistan'ın NATO'ya üye olabilmesi için özel bir plan hazırlamayı düşünüyoruz. Bu plan Tiflis'in ittifaka üye olma çabasını hızlandıracaktır." dedi.

Gürcistan'ın güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili Gürcü-Amerikan Grubu toplantısında konuşan Vershbow, Tiflis'in toprak bütünlüğünün korunmasının Washington için prensip meselesi olduğuna dikkat çekti.

Wershbow, "ABD'ye kendisini koruyabilecek güçlü, bağımsız ve egemen ortak bir Gürcistan lazım." şeklinde konuştu.

GÜRCİSTAN, AFGANİSTAN'DAKİ ASKER SAYISINI 800'E ÇIKARACAK
ABD Savunma Bakan Yardımcısı Vershbow'un ziyaretinde Gürcü ordusunun modernize edilmesi ve ayrıca Afganistan'da görevli Gürcistan askeri kontenjanının artırılması konuları da değerlendiriliyor. Şu an Afganistan'da 170 Gürcü askeri görev yapıyor. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ise kasım ayında bu sayının 800'e çıkarılmasını vaat ediyor.

Bu arada ziyaret öncesi Gürcü Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Nalbandov , Amerika'nın Gürcistan topraklarına füze kalkanı sistemi yerleştirilmesini önermesi durumunda teklifi değerlendireceklerini belirtmişti.
BİZE ULAŞIN