Dönercilerden Bild'e tepki

Almanya'daki dönerciler ülkede büyük beğeni kazanan dönere karşı yeni bir karalama kampanyası başlatıldığına inanıyor.

Alman Bild gazetesinin dün birinci sayfadan verdiği, "Tiksinme alarmı! Her üç dönerciden biri pis" başlıklı haberi ülkedeki dönercileri endişelendirdi. Ülkede gıda üreten işyerlerinin kamu sağlığı kurumları tarafından sıkı kontrol edildiğini hatırlatan dönerciler, "Dönere karşı yeni bir karalama kampanyası başlatılmasından endişe ediyoruz." açıklamasını yaptı.

Dönerciler, Bild gazetesinin, "875 döner büfesi kontrol edildi. Her üç döner büfesinden birinde hijyene uyulmadığı görüldü." cümlesinin yer almasına rağmen başlığın, "Tiksinme alarmı! Her üç dönerciden biri pis."olarak atılmasının kasıtlı olduğunu savundu.

Almanya'da 65 bin kişiye istihdam imkanı sağlayan ve yıllık cirosu 3 milyar Euro'ya yaklaşan dönerin bu tür karalama kampanyaları ile kasıtlı olarak yıpratılmak istendiğini dile getiren Frankfurt Ahi Kebap Haus'tan Bilal Altuncu (39), "Bu tür haberler artık otomatiğe bağlandı. Her üç ayda bir döneri karalamak isteyenleri görür olduk." dedi.

"BURASI DAĞ BAŞI DEĞİL, BÜFELER PİS OLSA SAĞLIK BAKANLIĞI KAPATIR"
15 yıl önce Almanya'ya geldiğini ve o günden beri döner yediğini belirten Elazığlı Ahmet Yıldırım ise (35), "Döneri pişerken görebiliyoruz. Bize servis yapanların üstüne başına dikkat ediyoruz. Almanya'daki Türk döner büfeleri son yıllarda çok modernleşti. Bild Gazetesi'nin yazdığı gibi bazı büfe ya da restoranlar pis olsa 24 saat içinde Almanya Sağlık Bakanlığı orayı kapatır. Burası dağ başı değil." diye konuştu.

Tam 40 yıl önce Almanya'ya geldiğini belirten Bosnalı Ömer Dzinic (60) ise, dönerin Almanya'daki en sevilen ürünlerden biri olduğuna dikkat çekti. Dzinic, şunları söyledi: "Almanya'da herkes nereden ne yediğini bilir. Temiz olmayan büfe ya da restoranların yaşama şansı yoktur. Hem son yıllarda bu yönde Türk işletmeleri de kendilerini çok geliştirdiler. Bild gazetesine sormak lazım. Son 20 yılda hijyen kurallarına dikkat etmediği için kapatılan bir tane Türk dönercisi var mı?"

ALMAN ŞOVMEN: ÜÇ TANEDEN BİRİ PİS DİYORLARSA, SİZ BİR SONRAKİNE GİDİN VE DÖNERİNİZİ YİYİN
Öte yandan Avrupa Türk Döner İmalatçılar Derneği (ATİD) Genel Başkanı Tarkan Taşyumruk, Bild'in böyle bir haberle okur dikkati çekmeye çalıştığını kaydetti. Dönerin Almanya'da en çok tanınan gıda ürünü olduğunu söyleyen Taşyumruk, "Berlin'de UFO görüldü diye yazan gazetelerin amacı ne ise, döneri karalamak isteyenlerin amacı da o olmalı. 2008 bakanlık raporundan gazetenin yazdığı gibi bir sonuç çıkmıyor. Alınacak önlemlere dikkat çekilmiş." dedi.

Bu arada Bild Gazetesi'nin haberi TV total adlı programla ünlenen Stefan Raab'ın programına da konu oldu. Döneri çok sevdiğini her fırsatta dile getiren Raab, gazetenin haberi yanlış verdiğini dile getirip, haberle adeta dalga geçti. Ünlü şovmen, "Üç taneden biri pis diyorlarsa, siz bir sonrakine gidin ve dönerinizi yiyin." mesajı verdi.

BİZE ULAŞIN