Bakü'de bir bayrak krizi daha!

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği önündeki Türk bayrağı indirildi.

Türk Şehitliği'nin hemen yanında bulunan Din Hizmetleri Müşavirliği önündeki bayrağın, bu sabah Bakü Valiliği (İcra hakimiyeti) yetkilileri tarafından indirildiği belirtildi.

Din Hizmetleri Müşaviri Muzaffer Şahin, yaptığı açıklamada, ''Sabah geldiğimde bayrak kaldırılmıştı. Kimler tarafından kaldırıldığını da bilmiyorum. Bu konuda bize herhangi bir açıklamada bulunmadılar'' dedi.

Öte yandan, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) yetkilileri Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.
Şehitliğe gelen Parti Genel Başkanı Ali Kerimli ve beraberindekiler, Şehitliğe karanfil bıraktı.

Kerimli, buradaki konuşmasında, bayrakların indirilmesini kınadıklarını ifade ederek, ''Azerbaycan halkının her birinin kalbinde Türk şehitlerinin abidesi vardır, bunu kimse yıpratamaz'' dedi.

Azerbaycan-Türkiye dostluğunun kalıcı olduğunu belirten Kerimli, ''Kardeşlik ve dostluk temelindeki ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için çaba göstereceğiz'' diye konuştu.

Ali Kerimli, ''kimsenin Azeri-Türk kardeşliğe zarar veremeyeceğini'' söyledi.

Anıtın önünde ''Yaşasın Türkiye'' ve ''Biz kardeşiz, bizi kimse ayıramaz'' gibi sloganlar atan partililer, polis tarafından Şehitlikten uzaklaştırıldı.Bu arada, sabah saatlerinden itibaren Şehitliğin çevresinde geniş güvenlik önlemlerinin alındığı dikkatleri çekti.

Türk Şehitliği'ne girmeye çalışan partilileri engelleyen polisler, partililerin taşıdıkları Türk ve Azeri bayraklarını almaya çalışırken, partililer ile polisler arasında arbede yaşandı, bazı partililer göz altına alındı.

Bir süre önce Bakü Valiliği yetkilileri tarafından Türk Şehitliği'ndeki bayraklar kaldırılmış, bayraklarının asıldığı direkler sökülmüştü. Azeri yetkililer, bayrakların kaldırılma gerekçesini, Azerbaycan'da 2008 yılında yürürlüğe giren yasa olduğunu söylemişlerdi.

"BAKÜ'DEKİ ŞEHİTLİĞE TÜRKİYE BAYRAĞI YENİDEN DİKİLDİ" HABERİ YALAN ÇIKTI

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Türk Şehitliği'nde indirilen Türkiye bayraklarının, yeniden asıldığı yönündeki haberler yalan çıktı. Bursa'da oynanan Türkiye- Ermenistan milli maçı sırasında, stada Azerbaycan bayrağının sokulmaması üzerine, Bakü Türk Şehitliği'ndeki Türkiye bayrakları ertesi gün indirilmişti. Konuyla ilgili olarak "bayraklar yeniden asıldı" yönünde dün basında yer alan haberlerin, gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Bu arada şehitlik yakınındaki Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Bakü Müşavirliği binasındaki bayraklar da dün akşam saatlerinde indirildi. Azerbaycan haber ajansı 'Trende' e göre Ankara Türkiye Büyükelçiliği bünyesinde faaliyet gösteren müşavirlik binasındaki bayrakların indirilmesi üzerine Bakü'ye nota verdi.
Azeri yetkililer, bayrakların indirilmesine gerekçe olarak 4 Nisan'da çıkarılan 'bayrak kanununu' gösteriyor. Kanun, ülkede Azerbaycan bayrağının dışında büyükelçilik binaları ve uluslar arası temsilcilikler hariç , yabancı bayrakları yasaklıyor.

BAYRAK TARTIŞMALARI BAKÜ'DE MECLİSE TAŞINDI
Azerbaycan - Türkiye bayrak tartışmaları Bakü'de meclise taşındı. Konuyu dün gündeme taşıyan Azerbaycan Milli Meclisi sağduyu çağrısı yaptı. Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği sözlere inancın azaldığını iddia eden milletvekillerinden bazıları bayrakların indirilmesinin yanlış bir davranış olduğunu vurguladı.
Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin Azerbaycan milli meclisinde kesinlikle tartışılmalı diyen milletvekili İkbal Ağazade, "Türkiye bayrağının şehitlikten indirilmesi yanlış bir adam" dedi.

Milletvekili Sabir Rüstamhanlı ise bayrakların indirilmesini acele alınan bir karar olarak değerlendirdi.
Milletvekillerine cevap olarak konuşan Meclis Başkan Yardımcısı Bahar Muradova, Türk bayraklarının kanun esasında indirildiğini vurguladı. Muradova, daha önce alınan bayrak kanunun gecikmiş bir şekilde uygulandığını ifade etti.

Türkiye ve Azerbaycan'ın tarihi köklerine dikkat çeken milletvekili Ali Ahmedov ise son zamanlarda gelişen olaylar karşısında Ankara'ya olan güvenlerinin azalttığını illeri sürdü.

Milletvekilleri yaşananlardan çok büyük rahatsızlık duyduklarını ve en kısa zamanda bu durumun olumlu bir biçimde çözülmesini istediklerini kaydettiler. Oturumda konuşan milletvekillerinden Fazail İbrahimli, Azerbaycan da yabancı devletlerin ve uluslar arası teşkilatların bayrakları ile alakalı kanunun olduğunu ve buna saygı duymak gerektiğini söyledi. İbrahimli, "Şu an dünyada Türk devletlerinin arasını bozmak isteyen güçler var, bunlara hiç bir zaman imkân vermemek lazım" dedi.

BİZE ULAŞIN