Avusturya meclisi'nde Türk kökenli vekile sataşma

Avusturya Meclisi'nde dün görüşülen ve kabul edilen yeni yabancılar yasasının görüşülmesi sırasında mecliste ilginç tartışmalar yaşandı.

Meclisin tek yabancı ve Türk kökenli milletvekili Alev Korun'un konuşması sırasında özellikle aşırı sağ partili milletvekilleriyle ilginç diyaloglar yaşandı.

Koalisyon partilerinin üzerinde anlaşıp meclise getirdiği yasa hakkında kürsüye öncelikle çıkan aşırı sağ partiler özellikle sığınmacılar için yasanın hala çok hafif olduğunu savundular. Avusturya Geleceğin Birliği Partisi (BZÖ) Grup Başkan Yardımcısı Peter Westenthaler, Schengen anlaşmasının altı aylık bir süre için devre dışı bırakılmasını talep etti.

Koalisyon ortakları aşırı sağcıları azarladı

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Avusturya Halk Partisi (ÖVP) sözcüleri aşırı sağcıların meclisi kaosa sürüklediğini söylerken, özellikle ÖVP sözcüsü Karlheinz Kopf'un ''Televizyonun karşısındakiler ne düşünüyordur, kendinizden utanın'' sözleri büyük yankı uyandırdı.

Türk kökenli milletvekili Alev Korun konuşurken tartışma büyüdü
Avusturya Yeşiller'ini temsilen kürsüye gelen Alev Korun, Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) ile Avusturya'nın Geleceği İttifakı'nın (BZÖ) halkı ayrıştırmak için zehirlerini ekrana kustuklarını söyledi. Bunun üzerine BZÖ'lü Ewald Stadler'in "Böyle bir konuşmayı Avusturya'da yapabilirsiniz, ama Ankara'da yapamazsınız" sözleri tartışmayı iyice alevlendirdi. Meclis Başkanı Barbara Prammer, sert tartışmaların yaşandığı oturuma grup başkanlarını toplayarak müdahale etti.

Yeni yasa yabancılar için şartları zorlaştırıyor
Kabul edilen yasa ile aile birleşmesi çerçevesinde ülkeye gelecek yabancılar için yaş sınırını 18'den 21'e çıkarıyor. Yasa iltica amacıyla ülkeye gelen yabancılar için şartları zorlaştırıyor. Sığınmacılar, iltica ettikleri bölgenin dışına çıkamayacaklar ve bağlı bulundukları şehir veya kasabayı terk ederlerse derhal tutuklanacaklar. Kanun tasarısı 1 Ocak 2010'dan itibaren yürürlüğe girecek.

BİZE ULAŞIN