Çelikkol İsrail'de görevine başladı

Türkiye'nin yeni İsrail büyükelçisi Ahmet Oğuz Çelikkol dün İsrail'e gitti. Çelikkol Kudüs'e geçerek Dışişleri Bakanlığına nezaket ziyaretinde bulundu

Türkiye'nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi Ahmet Oğuz Çelikkol (59) dün öğle saatlerinde İsrail'e gitti. Aynı gün Kudüs'e geçen Çelikkol İsrail Dışişleri Bakanlığı'na bir nezaket ziyaretinde bulundu. Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, 3 yıllık görev süresinin ardından, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na atanması dolayısıyla Eylül ayı sonunda Tel Aviv'den ayrılmıştı. Eski Atina büyükelçisi olan Çelikkol, Orta Doğu konusunda deneyimli bir diplomat.

'KRİZİN SORUMLUSU TÜRKİYE'
Öte yandan geçtiğimiz hafta iki ülke arasında Türkiye'nin İsrail'in "Anadolu Kartalı" tatbikatına katılımını iptal etmesinden sonra patlayan krizin sorumlusu olarak Türkiye'yi gördüklerini belirten ABD'deki Musevi lobisinin en güçlü örgütlerinden biri olan Anti-Defamation League'in Başkanı Abraham Foxman, AKP'nin Türkiye'yi nereye gittiği belli olmayan bir yöne doğru sürüklediğini söyledi. Foxman "Herkes Türkiye'yi, önemli bir role sahip, bölgedeki süper güçlerden biri olarak görüyor. Bu, sadece Arap-İsrail çatışmasında değil, genel anlamda daha ılımlı bir Müslüman dünyasının oluşumunda da, tarihi açıdan çok olumlu bir rol."

FİLİSTİN'DE FUTBOL DİPLOMASİSİ
Birleşmiş Milletler'in spordan sorumlu özel danışmanı Wilfried Lemke, Türkiye ile Ermenistan arasındaki gerginliğin azaltılmasında etkili olan "futbol diplomasisi"nin bir benzerinin İsrail-Filistin arasında uygulanmasını önerdi. "Böyle bir özel maçın organize edilmesi için birkaç gün içerisinde 1 buçuk milyon dolarlık kaynak buluruz" diyen Lemke, henüz taraflarla bir görüşme yapılmadığını belirtti.

İSRAİL-ABD ORTAK ASKERİ TATBİKATI BAŞLADI
ABD ve İsrail'in iki yılda bir düzenledikleri askeri tatbikat dün start aldı. "Juniper Cobra" (Ardıç Kobrası) isimli tatbikat, İsrail tarihindeki en büyük tatbikat olacak. İki hafta sürecek tatbikata 15 Amerikan savaş gemisinin yanı sıra her iki ülkeden toplam 2 bin askeri personel katılacak. Tatbikat, İran'la yaşanacak olası bir gerginliğe karşı hazırlık niteliğinde görüldüğünden büyük önem taşıyor.

BİZE ULAŞIN