30 yıl sonra ilk nükleer görüşme

Avustralya basınına sızan habere göre İran ve İsrail geçtiğimiz ay ilk kez doğrudan temas kurdu. Toplantıda nükleersiz bir Ortadoğu konuşulurken Türkiye de oradaydı. İsrail ve Mısır toplantıyı doğrularken İran yalanladı

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi İsrailli ve İranlı yetkililerin Eylül ayında Mısır'ın başkenti Kahire'de kapalı kapılar ardında ilk kez bir araya geldiklerini ileri sürdü. Gazete 1979'daki devrimden sonra dolaylı da olsa diplomatik temastan kaçınan iki üke yetkililerinin Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılmış bölge olmasına ilişkin düzenlenen bir konferansa birlikte katıldıklarını ve konferansın üç seansında tartıştıklarını yazdı.

TÜRKİYE DE ORADAYDI

Konferansa İsrail Nükleer Silahsızlanma Kurumu'ndan Meyrav Zarari Odiz, İran'dan ise İran'ın UAEK'daki elçisi Ali Aşgar Sultaniye katıldı. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle ilgili yapılan konferansta İsrail ve İran'ın yanısıra Türkiye, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, ABD ve AB'den de temsilciler hazır bulundu. Bu arada haberin yayınlanmasının ardından İsrail ve Mısır dışişleri bakanlıkları konferansın varlığını doğrularken İran dışındaki katılımcı ülkeler sessizliğini korudu.

İRAN YALANLADI
İsrail Atom Enerjisi Komisyonu sözcüsü Yael Doron içerikle ilgili ayrıntı vermezken İranlı temsilciyle herhangi bir diyalog ya da iletişim kurulmadığını söylemekle yetindi. Öte yandan İsrail ve Mısır'ın aksine İran haberde yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. İran'dan yapılan açıklamada konferans haberindeki ifadelerin yanlış olduğu belirtildi. İran Nükleer Enerji Kurumu Başkanı Ali Şirzadyan haberi "psikolojik bir harekat" diye niteleyerek Cenevre ve Viyana'da yapılan nükleer görüşmelerde İran'ın elde ettiği başarının gölgelenmeye çalışıldığını söyledi. Haberde yer aldığı şekliyle bir konferansın yapılmadığını belirtti.

İÇERİK GİZLİ
Avusturalya ve Japonya hükümetleri sponsorluğunda gerçekleştirilen konferansın gizli niteliği nedeniyle içeriğiyle ilgili net bir bilgi edinilemezken, İsrail ve İran temsilcilerinin birlikte toplantıya katılmasıyla ilgili haber ilk olarak Avusturalya basını tarafından sızdırıldı.

BİZE ULAŞIN