İran İçişleri Bakanı Pakistan'da

İran İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar 18 Ekimde İran'ın Sistan-Belucistan eyaletinde devrim muhafızlarını hedef alan saldırıyı görüşmek için Pakistan'ın başkenti İslamabad'a geldi.

Neccar, İslamabad'da Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik'le görüşecek.

İran devlet televizyonunun haberine göre, görüşmede saldırının sorumlusu olarak gösterilen Sünni Cundullah örgütünün lideri Abdulmelik Rigi'nin Pakistan'da bulunduğuna dair belgeler Pakistan tarafına verilecek.

Pakistan İçişleri Bakanı Malik, daha önce yaptığı açıklamada, Cundullah liderinin Pakistan'da bulunduğu konusunda bilgisinin olmadığını söylemişti.

İran, Sistan-Belucistan'da en az 42 kişinin öldüğü saldırı nedeniyle suçladığı Pakistan'a sınır ötesi operasyon düzenlemek istiyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, saldırıya Pakistan'daki bazı ajanların karıştığını öne sürmüş ve Pakistan'dan sorumluları cezalandırmasını istemişti.

Devrim Muhafızları komutanlarının da arasında bulunduğu 42 kişinin öldüğü saldırıyı düzenleyen Cundullah örgütünün, Pakistan topraklarında üslendiği ve operasyonlarını sınır ötesinden sürdürdüğü ileri sürülüyor.
BİZE ULAŞIN