'Güzel günlere dönelim'

İsrail ile tansiyonun yükseldiği bir dönemde konuşan Başbakan Yardımcısı Şalom, "Türkiye ile eski güzel günlere dönmeliyiz. İlişkilerimizin gerilmesi anlamsız" dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 25.10.2009 ABONE OL
İsrail Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Silvan Şalom, Türkiye ve İsrail'in "eski güzel günlerine" dönmesi gerektiğini söyledi. İsrailli Bakan, "İlişkilerimizdeki gerginlik çok anlamsız. Türkiye ve İsrail eski güzel günlerine dönmelidir" dedi. ABD'de yaptığı konuşmada Türkiye'nin stratejik kararını verme zamanının da geldiğini dile getiren Şalom, "Türkiye, ya demokratik ve uygar ülkelerle işbirliğine devam etmeli, ya da ikinci sınıf ülkelerle birlikte hareket etmeli. Biz, Türkiye'nin demokratik bir ülke olarak yoluna devam etmesini arzu ediyoruz" sözlerini ifade etti.

"GÜL'LE ÇOK YAKINIZ"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile aynı dönemlerde dışişleri bakanlığı yaptıklarını ve çok iyi şahsi ilişkilere sahip olduklarını ifade eden İsrailli Bakan, her yıl binlerce İsrailli'nin Türkiye'ye tatile geldiğini belirtti. İki ülke arasında şu an var olan ilişki düzeyinin kendilerini tatmin etmediğini dile getiren Şalom, oysa Türkiye ve İsrail'in çok sayıda ortak çıkarı olduğunu söyledi. Goldstone raporunu da eleştiren İsrailli Bakan, BM İnsan Hakları Konseyi'nde İran, Suudi Arabistan, Küba gibi "insan haklarından anlamayan" çok sayıda ülke bulunduğunu iddia ederek, "Biz, bu raporun kabul edilemez olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Goldstone komisyonu henüz yeni şekillenirken, İsrail bu raporun sonuçlarının ne olacağını biliyordu. Komisyonun İsrail'e gelmesine izin vermedik. Rapor o kadar tek taraflı ki Güvenlik Konseyi'ne geleceğine, Cenevre'de İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin elinde bırakılmalıdır" dedi. Şalom, raporun Konsey'e gitmesinin barış çabalarına da darbe vuracağını ileri sürdü.

BUGÜN NELER OLDU