Hamas öfkeli, Abbas kararlı

24 Ocak'ta seçimlere gitme kararı alınması Hamas'ı kızdırdı. Hamas, "Obama'dan onay aldı" derken Filistin lideri ise geri dönüşün mümkün olmadığını söyledi

FİLİSTİN Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, genel ve başkanlık seçimlerinin 24 Ocak'ta yapılmasına ilişkin kararına Hamas'tan karara tepki yağdı. Hamas, "ulusal birlik görüşmelerine vurulan bir darbe ve Filistinliler arasındaki bölünmeyi derinleştirecek bir karar" olarak nitelendirdi. Gazze'deki Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan, Abbas'ın bu kararı Amerika'nın talimatlarıyla aldığını öne sürdü. Hamas'tan yapılan açıklamada da Abbas'ın kararı reddedildi. Abbas ise, seçimlerin planlandığı şekilde yapılacağını, geri dönüş olmayacağını bildirdi. Filistin lideri, Hamas'ın "Abbas'ın meşruiyetinin bulunmadığı ve seçim kararı alma yetkisinin olmadığı" yolundaki sözlerine karşılık, "Gazze Şeridi'ndeki Hamas hükümeti kendi yasal durumuna baksın" dedi.

ABD LİDERİNDEN TAM DESTEK

Abbas'ın seçimle ilgili imzaladığı kararın ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinden 3 saat sonra yayımlanması üzerine Batı Şeria'da siyasi analistlerce, Abbas'ın bu konuda Obama'dan bu konuda tam destek aldığı şeklinde yorumlandı.
BİZE ULAŞIN