Erdoğan'dan Ahmedinejad'a övgü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'a destek vererek "Kuşkusuz dostumuz" şeklinde konuştu.

Pazartesi 26.10.2009 14:21
Güncelleme: Pazartesi 26.10.2009 14:23
ABONE OL
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi ise "önyargılı" olarak niteleyen Erdoğan, İngiliz The Guardian gazetesi ile yaptığı söyleşide İran'ın nükleer silah yapmak istediği savları için "dedikodu" dedi ve İran'ın nükleer tesislerine yönelik bir askeri saldırının "çılgınlık" olacağı uyarısında da bulundu.

The Guardian'ın muhabirini Robert Tait ile bir söyleşi yapan Başbakan Erdoğan, çeşitli güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. The Guardian'ın, iki ayrı haberde yansıttığı ve yorumladığı açıklamalarında Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad için "Kuşkusuz dostumuz" derken, "Bir dost olarak şimdiye kadar çok iyi ilişkilerimiz var ve hiçbir sorunumuz yok" ifadesini de kullandı.

"FRANSA HAKSIZ"
Buna karşın Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi eleştiren Erdoğan "Avrupa'daki liderler arasında Fransa ve Almanya gibi Türkiye'ye karşı önyargılı olanlar var. Daha önce Sayın Chirac ile mükemmel ilişkilerimiz vardı ve Türkiye konusunda çok olumlu idi. Ancak Sayın Sarkozy döneminde böyle değil. Adil olmayan bir tutum. Avrupa Birliği kendi kurallarını ihlal ediyor."

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyesi olması halinde 1.5 milyarlık Müslüman dünyası ile AB arasında köprü olacağına işaret eden Erdoğan, "Bunu görmeliler. Eğer bunu gözmezlikten gelirlerse AB zayıflatılır" uyarısını da yaptı.

The Guardian, Erdoğan'ın, AKP'nin Türkiye'yi İran'a benzer bir dini devlete dönüştürmeyi amaçladığı iddialarını "kuvvetle reddettiği"ni belirtirken de "Ancak onu eleştirenler için kendisi ve Ahmedinejad, huyu suyu aynı olan, sokaktaki insanların dilini konuşarak halkın desteğini sağlamaya çalışan, mütevazi çevrelerden gelen insanlar" yorumunda bulundu.

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından patlak veren yoğun protestolara karşın Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Ahmedinejad'ı ilk kutlayan yabancı liderler arasında yer almasına işaret ederken Erdoğan'ın da bunu "ikili ilişkilerin bir gerekliliği" olarak nitelediğine da dikkat çekerek "Bu jest, Erdoğan'ın, bu hafta Ahmedinejad ve Ayetullah Hamenei ile görüşmeler için Tahran'a gittiğinde gözönünde tutulacak" diye yazdı.

"ERDOĞAN'IN GÖRÜŞLERİ ABD'DE İLGİ ÇEKER"
Ahmedinejad'ın, İsrail'in askeri tatbikattan dışlanması kararı nedeniyle Erdoğan'a olan hayranlığını dile getirdiğini anımsatan The Guardian, Başbakan Erdoğan'ın İran'ın, nükleer silahlar üretmekte olduğunu kabul etmediğini belirtti.

Gazete, Erdoğan'ın söyleşi sırasında İran'ın nükleer silah yapmak istediği savları için "dedikodu" dediğini, ve İran'ın nükleer tesislerine yönelik bir saldırının "çılgınlık" olacağını da söylediğini aktardı. İran'a baskı yapan ülkelerin iki yüzlü olduğunu ima eden Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin tümünün nükleer silahları var. Uluslararası Atom Enerji Ajansı üyesi olmayan ülkeler de nükleer silahlara sahiptir" şeklinde konuştu.

The Guardian da Erdoğan'ın görüşleri ile ilgili şu yorumu yaptı:

"Erdoğan'ın görüşleri, uzun bir süreden beri AKP hükümetini, başka Müslüman ülkelerinde benimsenebilecek Batı yanlısı "ılımlı İslam' bir modeli olarak gören ABD'deki dış politika yapımcılarının ilgisini çekecek Geçen Nisan ayında Türkiye ziyareti sırasında ülkenin stratejik önemine işaret eden ve Başbakanı Washington'a davet eden Başkan Barack Obama da, ilginç bulabilir. Ama, Erdoğan'ın eleştirilerinin, Türkiye'nin ABD ile ilişkilerine zarar verdiği uyarısını yapan İsrail'de sıcak karşılanması pek beklenemez."

"TÜRKİYE-İSRAİL STRATEJİK İTTİFAKI SÜRÜYOR"

İsrail'in bu yöndeki savlarını reddeden Erdoğan ise, "Böyle bir olasılığın bulunduğunu sanmadığını" belirterek "Amerika'nın bu bölgedeki politikaları İsrail'in tarafından dikte edilmiyor" diye konuştu. Bunun üzerine gazete şunları yazdı:

"Erdoğan, AKP'deki bazılarının özel sohbetlerde artık sona erdiğini dedikleri Türkiye ile İsrail arasındaki stratejik ittifakın canlı olmayı sürdüğünü ifade etti ama Gazze'ye karşı nükleer silahları kullanmakla tehdit ettiğini söylediği, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ı ayıpladı."