Kuzey Irak'ta yeni hükümet göreve başladı

Kuzey Irak'ta Temmuz ayındaki seçimlerin ardından Mesud Barzani ve Celal Talabani'nin Kürt Listesi'nden Behram Salih tarafından kurulan yeni hükümet, bugün yemin ederek görevine başladı.

Yemin törenine Noşirvan Mustafa'nın Değişim Listesi ile İslami ve sol grupları bir araya getiren Hizmet ve Reform Listesi'nden 33 milletvekili parlamentoyu terk etmesi damga vurdu.

Behram Salih Başbakanlığındaki altıncı Kürt kabinesinde bir kadın ve bir Türkmen bakan bulunurken, Saddam Hüseyin'i idama mahkum eden mahkemenin Kürt hâkimi Rauf Reşid Adalet Bakanlığı'na getirildi. Yemin töreninde konuşan Bölge Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ise Kerkük için net ifadeler kullandı: "Tüm dünyaya diyoruz ki; biz Kerkük'ün özel statüye sahip olmasına karşıyız."

Erbil'de bulunan Kürt Parlamentosu'nda bugün altıncı bölge hükümeti için bir yemin töreni düzenlendi. Irak eski Başbakan Yardımcısı Behram Salih Başbakanlığındaki kabinenin 18 üyesi, tek tek kürsüye çıkarak yemin etti. Törene Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kürt yönetimi eski Başbakanı Neçirvan Barzani, bazı ülkelerin Erbil'de bulunan temsilcileri, milletvekilleri ve davetliler katıldı. Kabine'de yer alan tek Türkmen bakan olan Ticaret ve Endüstri Bakanı Sinan Abdulhalik Çelebi hem Kürtçe hem Türkçe yemin etti.

YENİ KÜRT BAŞBAKANDAN DEMOKRATİK AÇILIMA DESTEK
Yemin töreninin ardından bir konuşma yapan yeni Başbakan Behram Salih, milletvekillerine yeni hükümetinin hedeflerini anlattı. Salih, Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkileri ilerleteceklerini, Türkiye ile ilişkilerin güçlü olması için de ellerinden geleni yapacaklarını aktardı. Salih, demokratik açılıma da değinerek, Türk hükümetinin bu açılımını desteklediklerini ve bundan hoşnut olduklarını söyledi.

TÖRENE BOYKOT DAMGASINI VURDU
Kuzey Irak'ta Temmuz ayında gerçekleştirilen seçimlerin ardından kurulan hükümet için bugün Kürt Parlamentosu'nda gerçekleştirilen güven oylaması ve yemin törenine ise muhalefetin boykotu damga vurdu. Noşirvan Mustafa önderliğindeki Değişim Listesi ile sol ve İslami grupları bir araya getiren Hizmet ve Reform Listesi'nden 33 milletvekili parlamentoyu terk etti.

Değişim Listesi ile Hizmet ve Reform Listesi milletvekilleri, güven oylamasından önce kendilerine toplantının 24 saat önce haber verildiği ve kendilerine ait basın mensuplarının içeri alınmadığı gerekçesiyle Meclis Başkanı Kemal Kerküki'ye itirazda bulundu. Milletvekilleri, Kerküki'den oyalamanın ertelenmesini istedi; ancak Kerküki bu taleplerini geri çevirdi. Bunun üzerine 33 milletvekili parlamentodan dışarı çıktı.

Seçimlere Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi ile Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, Kürdistan Yurtseverler Birliği, "Kürdistan listesi" adıyla ortak olarak katılmıştı. İki grubun arasındaki anlaşmaya göre de hükümeti kurma görevi Behram Salih'e verilmiş, Salih de Irak Başbakanlığı görevinden istifa etmişti.

YENİ KABİNEDE TANIDIK İSİMLER
Kuzey Irak'ta kurulan 19 üyeli altıncı Kürt hükümetinde tanıdık isimler de yer alıyor. Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i yargılayan mahkemenin Kürt hâkimi Reuf Reşid'in Adalet Bakanı olduğu kabine de bir kadın bir de Türkmen bakan bulunuyor. Irak Türkmen Cephesi'ne yakınlığı ile bilinen Sinan Abdulhalik Çelebi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı'na getirilirken, Asos Necibullah da Sosyal İşler Bakanlığı'na getirilerek kabinedeki tek kadın bakan olarak yer aldı. Toplam 18 bakan bugün yemin ederken, Elektrik Bakanlığı'na getirilen kişinin ise daha sonra açıklanacağı belirtildi. Ayrıca Türkiye'nin yakında tanıdığı Kürdistan Demokratik Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi de yeni kabinede Eğitim Bakanı oldu.

Yemin töreninin ardından Mesud Barzani de kısa bir konuşma yaptı. Barzani, beşinci hükümetin zor bir dönemde görevi devraldığını belirterek, "Bugüne kadar görevi başarıyla getirdikleri için teşekkür ediyoruz." dedi. Petrol siyasetine olduğu gibi devam ettireceklerini söyleyen Barzani, Kerkük konusunda ise net ifadeler kullandı: "Tüm dünyaya diyoruz ki; Kerkük'e özel statü istemiyoruz. Sonucu ne olursa olsun. Ocak ayındaki seçimlerde Kerkük de diğer iller gibi seçime katılsın. Biz Kerkük'te seçim yapılmasını istiyoruz."

Yeni kabinede yer alan isimler ve bakanlıkları şu şekilde:

Reuf Reşid - Adalet Bakanlığı
Şeyh Cafer Şey Mustafa - Peşmerge Bakanlığı
Kerim Sincari - İçişleri Bakanlığı
Bayiz Talabani - Ekonomi Bakanlığı
Dr. Abdullah Abdurrahman - Yeraltı Kaynakları Bakanlığı
Dr. Tahir Hevrami - Sağlık Bakanlığı
Sefîn Muhsin Dizayi - Eğitim Bakanlığı
Kameran Ahmed - Şehircilik Bakanlığı
Semir Abdullah - Belediye ve Turizm Bakanlığı
Dilaver Abdulaziz Aladdin - Yüksek Öğrenim Bakanlığı
Ali Osman - Planlama Bakanlığı
Asos Necibullah - Sosyal İşler Bakanlığı
Hadi Mahmud - Gençlik ve Kültür Bakanlığı
Dr. Mecid Mehmed Emîn - Şehit ve Enfal Bakanlığı
Celîl Süleyman - Ziraat ve Su kaynakları Bakanlığı
Sinan Abdulhalik Çelebi - Ticaret ve Endüstri Bakanlığı
Enver Şabo - Yetiştirme ve Ulaştırma Bakanlığı
Kamil Ali Eziz - Diyanet Din işleri Bakanlığı

BİZE ULAŞIN