İsrail Gazze'nin suyunu kısıyor

Uluslararası Af Örgütü'ne göre İsrail Gazze ve Batı Şeria'ya giden temiz suyu engelliyor ve İsrailliler Filistinlilerden dört kat daha fazla su tüketiyor

Çarşamba 28.10.2009
Güncelleme: Çarşamba 28.10.2009
ABONE OL
Uluslararası Af Örgütü, İsrail ile Filistinliler arasında sürekli sorun yaratan su ve suyun paylaşımı konusunda İsrail'i suçladı. Londra merkezli Af Örgütü, dün yayımladığı raporda, İsrail'in sınırlamalarının Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yeterli miktarda su alımını engellediğini, İsraillilerin günlük su tüketimi ile Filistinliler arasında büyük fark bulunduğunu ve İsraillilerin 4 kat daha fazla su tükettiğini öne sürdü. Af Örgütü'nün raporuna göre, İsrailliler kişi başına günde 300 litre su tüketirken, Filistinlilerde bu miktar Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde günlük ortalama 70 litre olarak ortaya çıkıyor ve Dünya Sağlık Örgütü'nün 100 litre tavsiyesinin altında bulunuyor. İsrail'de su temininde üç önemli kaynak bulunuyor. Kineret Gölü (Celile Denizi) ile dağ ve kıyılardaki tatlı su kaynakları ve dağlardaki su kaynaklarının büyük bölümü ise Batı Şeria'da bulunuyor. Raporda, bu kaynaklardaki suyun yüzde 80'inin İsrail tarafından alındığı belirtiliyor.

'ABLUKAYI KALDIR'
Ablukanın kaldırılıp Gazze'ye inşaat malzemelerinin; su ve arıtma altyapısının tamirinde ve yeniden yapımında kullanılacak ekipmanların girişine izin verilmesi istendi. Uluslararası Af Örgütü'nün İsrail ve Filistin araştırmacısı Donatella Rovera, İsrail'in uygulamalarının Filistinlilerin temel haklarına engel olduğunu belirtti. İsrail Su İdaresi ise raporu yanlı olarak nitelendirdi. İsraillilerin doğal kaynaklardan günlük 408 litre su kullandığını, Filistinlilerin günlük kullanımının ise 287 litre olduğunu savunan Su İdaresi, arada fark olduğunu kabul etmekle birlikte, farkın Af Örgütü'nün iddia ettiği kadar büyük olmadığını söyledi. İsrail Altyapı Bakanı Uzi Landau, Filistinlileri kanalizasyon sularını arıtmayıp, milyonlarca metre küp suyu israf etmekle suçladı.