Rus milyonerler krize rağmen geleneği bozmadı

Rusya'nın başkenti Moskova'da gelenek haline galen 'Moskova Milyonerler Fuarı' krize rağmen büyük ilgi gördü.

Değerli taşlar ve altınla süslenmiş helikopterler, yatlar, pahalı otomobiller, elit gıda ve dekorasyon ürünleri, saatler ve atlar milyonerlerin zevkine sunuldu. Moskova'nın merkezindeki Kremlin duvarlarının hemen yanı başında bulunan Manej sergi sarayında bu yıl 5.'si düzenlenen 'Milyonerler Fuarı', oligarkların ajandalarında 'yılın en çok beklenen etkinliği' olarak yer alıyor.

*İHTİŞAM VE LÜKS DÜNYASINDAN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ...

Toplam 8 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda, en çok at sergisi dikkat çekti. At sergisi için özel hazırlanan çitte farklı cinsten atlar alıcıya özel fiyatlarla satışa sunuldu. Giriş biletlerinin 100 dolar olduğu fuarı, geçen yıl 40 bin kişi ziyaret etmiş, toplam 600 milyon dolar satış yapılmıştı.

Dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen benzeri zenginler fuarlarında 35 bin dolarlık altın kaplamalı telefon, 3.5 milyon dolarlık gerdanlık, ipek ve altından 2 milyon dolarlık halı, 980 bin dolara saat gibi aşırı lüks ürünlerin satılmasıyla dikkatleri çekmişti.

Cap Gemini ve Merrill Lynch tarafından yapılan araştırmaya göre; Rusya'da 88 bin dolar milyoneri bulunuyor. Bu rakam; ABD'de 2,5 milyon, Almanya'da 760 bin, İngiltere'de ise 418 bin. Milyarderler sayısı açısından ise Rusya, ABD'den sonra ikinci sırada yer alırken, Rus zenginlerin en çok lüks tüketime yöneldiği belirtiliyor.

Milyonerler fuarı kurucusu Iv Hairat, fuara olan yoğun ilgiyi sadece ürünlerin sunulmasından kaynaklanmadığını , ayrıca zengin hayat tarzının da sunulduğunu belirterek, "Fuarda ihtişam ve lüks dünyasından daha önce milyonerlerin göremediği ve kesinlikle dikkatlerini çekecek ürünler sergileniyor." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN