Bartholomeos Ban Ki-moon ile görüştü

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile New York'ta görüştü.

Bartholomeos ile Genel Sekreter iklim değişikliği ile Medeniyetler İttifakı girişimini görüştükleri bildirildi.
Patrik, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinin ardından açıklamada bulundu. Bartholomeos ziyaretinin ilk olmadığını önceki Genel Sekreter Kofi Annan ile de bir araya geldiğini hatırlattı. Basın açıklamasına Yunanca başlayan ardından Türk gazetecilerinin Türkçe konuşması isteğine de olumlu yanıt veren Bartholomeos, Ki-moon ile görüşmelerinde özellikle medeniyetler arası ittifak konusunu ele aldıklarını kaydetti. Bartholomeos şunları kaydetti; "Özellikle Başbakanımızın ve İspanya başbakanının inisiyatiflerinden (Medeniyetler İttifakı) bahsettik ve Genel Sekreter bu inisiyatifi büyük takdirle karşıladığını söyledi. Pek yakında Londra'ya gidip medeniyetler arası bir toplantıya katılacaklarını söyledi." Bartholomeos ayrıca Genel Sekreterin önümüzdeki aralık ayında Danimarka'ya gidip iklim değişikliği üzerinde yapılacak olan toplantıya da katılacağını ve Ki-moon'un Yunanistan'ın başkenti Atina'yı da ziyaret edeceğini dile getirdi.

Yunanlı gazetecilerin Genel Sekreterle görüşmesinde Kıbrıs ve AB konularının gündeme gelip gelmediğini sormaları üzerine Patrik'in de Yunanca yaptığı açıklamada iki konunun da görüşmede gündeme gelmediğini söylediği öğrenildi.

CLİNTONLAR VE JOE BİDEN'LA DA GÖRÜŞECEK
20 Ekim'de Amerika'ya gelen Bartholomeos'un programı oldukça yoğun. Geçtiğimiz hafta başında New Orleans'a gelen ve burada bir dizi programlara katılan Fener Rum Patriği, bu hafta başında New York'a geldi. 6 Kasım'a kadar Amerika'da kalması planlanan Bartholomeos, çarşamba günü Ban Ki-moon ile yaptığı görüşmenin ardından aynı günün akşam saatlerinde New York'ta Amerika'nın eski Başkanlarından Bill Clinton ile bir araya geldi.

Önümüzdeki hafta Washington'da ABD Başkan yardımcısı Joe Biden ile bir araya gelecek olan Bartholomeos'un onuruna Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'da akşam yemeği verecek. Bartholomeos'un Washington programında ayrıca kendi onuruna Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un vereceği öğle yemeğine de katılması bekleniliyor. Bartholomeos onuruna Atlanta'da da Coca Cola'nın CEO'su Muhtar Kent de bugün akşam yemeği veriyor.

BİZE ULAŞIN