'Obama Erdoğan'dan ders alsın'

Politika haberleri alanında ABD'deki en popüler internet sitelerinden biri olan politico.com, Başkan Obama'nın Başbakan Erdoğan'ın dış politikasından ders alması gerektiğini yazdı.

Türkiye'nin Ortadoğu'daki etkisinin giderek arttığını belirten site, Obama'ya Erdoğan'ı önümüzdeki ay yapacağı Washington ziyareti sırasında iyi dinlemesi tavsiyesinde bulundu. New American Foundation isimli think-tank kuruluşunun İran projesi başkanı Flyn Leveret ile Stratega isimli politik risk danışmanlık şirketinin yönetim kurulu başkanı Hillary Mann Leverett tarafından kaleme alınan yazıda, Washington'un Ortadoğu'da eski gücünü yitirdiği, bunu tersine çevirmek için de Obama'nın Erdoğan'ın güttüğü dış politikadan ders alması gerektiği ifade edildi.Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin dört ana ilkeye dayandığını anlatan Hillary Mann Leverett ve Flyn Leverett, bu ilkeleri şöyle sıraladı: Tüm taraflarla ilişki kurmak, tüm demokratik seçim sonuçlarına saygı duymak, bölge ülkeleriyle kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmek ve bölgesel ve küresel kurum ve organizasyonlarla ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmak. Erdoğan'ın son yıllarda Türkiye'nin bölgedeki etkisini artırdığına dikkat çeken iki uzman, buna Ankara'nin Şam ve Tahran'la olan ilişkilerini örnek gösterdi.

Erdoğan hükümetinin bölgesel politikalarının Türkiye'nin çıkarına olduğunu savunan Hillary Mann Leverett ve Flyn Leverett, Suriye, Irak ve İran'la geliştirilen ekonomik ilişkilerin Türk ekonomisini canlı tuttuğuna dikkat çekti. Ankara'nın dış politika ilkeleri doğrultusunda Hamas ve Hizbullah'la da iyi ilişkiler geliştirdiğine dikkat çeken Amerikalı uzmanlar, bunun Türkiye'yi daha güçlü bir küresel aktör haline getirdiğini belirtti.

Erdoğan'ın Türkiye'yi İslam dünyasıyla Batı arasında arabuluculuk yapacak nitelikte bir ülke haline getirmeyi amaçladığını kaydeden iki uzman, ABD'nin Türkiye'nin arabuluculuk çabalarından ve rolünden yararlanabileceğini dile getirdi.Erdoğan'ın İran ziyareti sırasında ülkenin dini lideri Ali Hamaney'le de bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatan politico.com yazarları, Hamaney'in daha önce sadece Rusya'nın eski Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğüne dikkat çekti. Bunun, İran'ın Türkiye'ye verdiği önemim göstergesi olduğunu ifade eden Amerikalı dış politika uzmanları, son anlaşmalarla iki ülke ticaretinin 2011 yılında Erdoğan'ın hedeflediği gibi 20 milyar dolara ulaşabileceğini belirtti.

ABD'nin Türkiye'nin İran'la ekonomik ilişkiye girmesine soğuk bakmasına rağmen, Ankara'nin Tahran'la gerçekleştirdiği enerji anlaşmalarının sonunda Batı dünyasının yararına olduğunu yazan Hillary Mann Leverett ve Flyn Leverett, Erdoğan'ın Obama ile gerçekleştireceği görüşmede bu bilinçle hareket ederek "kendine güvenen' bir şekilde hareket edeceğini yazdı.

İsrail Türkiye ilişkilerine de değinen iki uzman, Erdoğan hükümetini iki ülke ilişkilerinin gerilmesi konusunda suçlayan çevrelerin İsrail'in Türkiye'ye ihtiyacının, Türkiye'nin İsrail'e olan ihtiyacından çok daha fazla olduğu gerçeğini gözardı ettiğini dile getirdi. Amerikalı uzmanlar, "Eğer Obama ABD'nin bölgedeki çıkarlarını korumak istiyorsa, içeriği kulağa hoş gelen konuşmalar yapmaktan öteye giderek, ciddi politikalar gütmeye başlamalıdır. Bunu gerçekleştirmek için de Türkiye'nin Ortadoğu politikalarından ders çıkarmalıdır' dedi.

BİZE ULAŞIN