Virüs yaklaşık 6 milyon kişiye bulaştı

ABD'de domuz gribine yol açan H1N1 virüsü bulaşanların sayısının 6 milyona yaklaştığı bildirildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 30.10.2009 09:33 ABONE OL
ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) yetkilileri, yeni salgının başladığı nisan ayı ortalarından 23 Temmuza kadar olan sürede ülke genelinde virüs bulaşanların sayısının 1,8 milyon ile 5,7 milyon arasında olduğunu tahmin edildiğini, aynı sürede domuz gribi nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısının ise 9 bin ile 21 bin arasında olduğunu söyledi.CDC tarafından yayımlanan ''Emerging Infectious Diseases'' dergisinin internet sitesinde yer alan makalede, söz konusu rakamların salgınla ilgili tüm gelişmelerin ve ayrıntıların göz önüne alınarak hesaplandığı belirtildi.

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI


İŞTE DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR

TÜRKİYE'DE DOMUZ GRİBİNDEN ÜÇ ÖLÜM

Belirlenen rakamları değerlendiren bilim adamları, virüs bulaşanların çoğunluğunda hastalığın hafif düzeyde olduğunu, test veya tıbbi müdahale gerektirmediğini belirterek, her doğrulanan vakanın 80 başka vakanın, her hastanaye kaldırılma olayının da benzeri 3 olayın göstergesi olabileceğini dile getirdi.

CDC yetkililerinden Dr. Anne Schuchat da, Atlanta'da düzenlenen basın toplantısında, son dönemde hastaneye kaldırılma ve vakaların doğrulanmasında bir düşüş olduğuna işaret etti.

Schuchat, ''dolayısıyla temmuz sonlarından itibaren hesaplama yapılamadığını, bu nedenle şu anda milyonlarca Amerikalıya virüs bulaşmış olduğunun tahmin edildiğini'' kaydetti.

-İRAN-
DOMUZ GRİBİ NEDENİYLE 620 OKUL TATİL EDİLDİ
İran'da A/H1N1 virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında 620 okulda eğitim ve öğretime geçici olarak ara verildi.

Devlet televizyonu, domuz gribi olarak da bilinen virüsün yayılmasının önlenmesi için Kaşan'da 250 ve İsfahan'da 370 okulun tatil edildiğini duyurdu.

Ülke genelinde A/H1N1 virüsünü kapan 70 öğrencinin tedavi altına alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, ateş, öksürük ve boğaz ağrısından şikayetleri olanların derhal sağlık kuruluşlarına müracaat etmesini isterken, virüse karşı alınacak tedbirler kapsamında ellerin sık sık sabunlu suyla yıkanması, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması, merhabalaşırken öpüşmekten kaçınılması ve gerekli diğer sağlık kurallarına uyulması çağrısında bulundu.

Virüse yakalanan 1638 kişinin çoğunluğunun 7-24 yaş grubundakilerin oluşturduğu ülkede şu ana kadar 22 kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.

-YUNANİSTAN-
İLK AŞILAMA YAPILDI

Yunanistan'da 8 kişilik bir grubun domuz gribine neden olan A/H1N1 virüsüne karşı aşılandığı bildirildi.

Yunan basın-yayın organları, ülkede ilk aşılananlar olma özelliğini taşıyan bu grubun sağlık çalışanları olduğunu duyurdu.

Ülke genelindeki ilk toplu aşılamanın 10-25 Kasım arasında yapılacağı belirtilen haberlerde, siparişi verilen aşı sayısının 3 milyon 500 bin adet olduğu bildirildi.

Söz konusu aşıların 1 milyon 500 bin adedinin Kasım, geri kalan bölümünün ise Aralık ayı içinde ülkeye ulaşması bekleniyor.

Öte yandan, Salgın Hastalıklar Kurulu Başkanı Profesör Eleni Yamarelu, Kasım ve Aralık aylarında tek aşı yapılacağını belirttiği açıklamasında, yüksek tehlike grubu kapsamında bulunan 10 yaş altı çocuklar ile 60 yaş üstü kişilere 2 adet aşı yapılacağını söyledi.

Kronik sağlık sorunları ve hamileliğinin 2. ve 3. ayında bulunan kadınlar, sağlık çalışanları, 6 aylıktan küçük çocuklar ile çalışan bakıcıların ilk planda aşılanacak kesimi oluşturacakları belirtildi. Sağlık sorunları bulunmayan yetişkinlerin ise uygulamada son sırada bulunacağı kaydedildi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da domuz gribine neden olan A/H1N1 virüsü tespit edilerek tedavi altına alınan bir hasta 15 Eylülde yaşamını yitirmişti. Yunanistan'da ilk domuz gribi vakası ise 18 Mayısta belirlenmişti.

-BULGARİSTAN-
2 MİLYON KİŞİNİN GRİBE YAKALANACAĞI TAHMİN EDİLİYOR
Nüfusu 7,5 milyon olan Bulgaristan'da kış döneminde yaklaşık 2 milyon kişinin domuz gribine yakalanacağı tahmin ediliyor.

Sağlık Başmüfettişi Doktor Tenço Tenev, şimdiye kadar toplam 50 bin kişinin domuz gribine yakalandığını tahmin ettiklerini belirterek, "Önümüzdeki aylarda vaka sayısının 2 milyona ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Sağlık bakanlığı yetkilileri, domuz gribi belirtilerinin diğer grip türleri belirtilerinden çok farklı olmadığını hatırlatarak, vatandaşlardan mutlaka doktora başvurmalarını istedi.

Yetkililer, domuz gribine karşı kullanılmak üzere hastane ve sağlık ocaklarına 130 bin doz "Tamiflu" adlı ilacın dağıtıldığını açıkladı. Sağlık Bakanlığının salgın hastalıklar yetkilisi Dr. Angel Kunçev, ilaç stoklarının artırılması için bütçeden 3 milyon avro para ayrıldığını bildirdi.

Bu arada, Sağlık Bakanı Bojidar Nanev de Burgas, Yambol, Silistre, Plevne, Gabrovo, Loveç ve Montana bölgelerinde gribin daha fazla yayıldığını belirterek, "Ancak bir bölgede salgın ilan edilebilmesi için hasta oranının binde 18'i geçmesi gerekir" dedi.

Domuz gribi dolayısıyla ülkede eğitime ara verilen okul sayısı da 6'ya ulaştı. Bulgaristan'da bugüne kadar domuz gribinden 2 kişi hayatını kaybetti.

-İNGİLTERE-
H1N1 VİRÜSÜNDEN ETKİLENENLERİN SAYISI 78 BİN

Birleşik Krallık'ta domuz gribi vakalarının sayısının geçen hafta arttığı belirtildi.

Hükümetin sağlık alanındaki en üst düzey yetkilisi olan Kamu Sağlığı Genel Müdürü Sir Liam Donaldson, ülke genelinde H1N1 virüsünden etkilenenlerin sayısının geçen hafta ortaya çıkan yeni vakalarla 53 binden 78 bine çıktığını açıkladı.

Birleşik Krallık'ta virüsün ilk kez görüldüğü geçen ilkbahardan bu yana 137 kişi hayatını kaybetti.

KIŞ AYLARI İÇİN ÖNLEMLER ALINIYOR
İngiltere'de, domuz gribine yol açan H1N1 virüsüne karşı aşı programı geçen hafta başlamıştı.
Gelecek iki hafta içinde yaklaşık 14 milyon kişinin, özellikle yüksek risk grubunda bulunan hastaların, sağlık çalışanlarının ve hamilelerin aşı olması bekleniyor.

Ancak ülkedeki ulusal sağlık sistemi (NHS), aşı programı başlamasına rağmen, virüsten etkilenenlerin kış aylarında artabileceğini dikkate alarak, hastanelerde hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

İngiliz hükümeti ayrıca, virüse karşı alınabilecek hijyenik önlemlerin anlatıldığı eğitici bir reklam filmi hazırladı. Bireysel olarak alınabilecek hijyenik önlemlerinin öneminin vurgulandığı reklam filmi, İngiliz televizyon kanallarında yayımlanıyor.

-UKRAYNA-
DOMUZ GRİBİ ALARMI
Ukrayna Sağlık Bakanı Vasiliy Knyazeviç, ülkenin batı bölgelerinden hızla yayılan grip salgının domuz gribi olduğunu doğrulayarak, "bütün ülkenin karantinaya alınacağını" bildirdi.

Ukrayna'nın Podrobnosti haber sitesinde yer alan sözlerine göre Knyazeviç, laboratuvarda incelenen 33 örnekten 11'inde A/H1N1 virüsünün bulunduğunu kaydetti.

Knyazeviç, salgının çok hızlı yayıldığına işaret ederek, sadece batı bölgelerde değil, bütün Ukrayna genelinde karantina uygulamasını planladıklarını belirtti.

Ukrayna Başbakanı Birinci Yardımcısı Aleksandr Turçinov da ülkenin batı bölgelerinde hızla yayılan ve 34 kişinin ölümüne yol açan grip salgını nedeniyle Ukrayna Salgınla Mücadele Komisyonunu bugün olağanüstü toplantıya çağırdı.

Batı bölgelerinde başlayan salgına ilişkin bölge sağlık kuruluşlarının zamanında haber vermeyerek ilk başta kendilerinin salgınla mücadele ettiklerini, ancak baş edemeyince merkezi bilgilendirmek yerine basın açıklaması yaptıklarını belirten Turçinov, salgınla mücadele komisyonunun olağanüstü toplantısında alınabilecek önlemleri değerlendireceklerini vurguladı.

Grip salgını nedeniyle 19 Ekim tarihinden bu yana Ukrayna'nın batı bölgelerinde (Ternopol 12, Lvov 12, İvano-Frankovsk 6, Çernoviç, Roven ve Zakarpatya'da 4 olmak üzere) gribe yakalanan toplam 34 hasta zatürre sonucu hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı ölüm vakalarından en az birinin domuz gribi olduğunu doğruladı.

-MISIR-
DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 4'E YÜKSELDİ
Kuş gribinden sonra domuz gribi de Mısır'da ölümlere sebebiyet veriyor. Mısır Sağlık Bakanlığı, dün domuz gribinden bir kadının hayatını kaybettiğini ve böylece bu hastalıktan dolayı ölenlerin sayısının 4'e yükseldiğini açıkladı. Domuz gribi tehlikesinden dolayı okulların bir hafta geç açıldığı Mısır'da, tehlikenin büyümesi durumunda okulların yeniden kapatılabileceği belirtiliyor.

Dünyada kuş gribinden dolayı ölen sayısının en fazla olduğu ülkeler arasında yer alan Mısır'da şu ana kadar 27 kişinin hayatını kaybetti. Domuz gribinde de benzer bir tehlikenin baş göstermesinden dolayı Mısır hükümeti aldığı bir kararla ülkedeki 300 bin domuzu itlaf etmeye başlamış, bu adım ülkedeki Hıristiyan azınlık arasında büyük bir rahatsızlık meydana getirmiş ve çatışmalar meydana gelmişti.

Mısır, özellikle hava alanlarında domuz gribi tehlikesine karşı güvenlik önlemleri uyguluyor. Sağlık Bakanlığı da televizyonlardan halkın daha duyarlı olmasını ve özellikle de ellerini sabunla yıkamasını öneriyor.

BUGÜN NELER OLDU