Davutoğlu ve Çağlayan Irak'ta

Erbil'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bölgesel Kürt yönetimi eski Başbakanı Neçirvan Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erbil'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bölgesel Kürt yönetimi eski Başbakanı Neçirvan Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi. Barzani, Türkiye'nin güvenliğine yönelik tehditleri kendilerine yönelik bir tehdit olarak gördüklerini ifade etti. Davutoğlu ise Türkiye ile Irak arasında artık insan ve mal akışı olacağını, ancak güvenliği tehdit eden bir terör akışı olmayacağını belirtti.

Erbil'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan bugün bir dizi ziyaretlerde bulundu. Erdil'deki Türk üniversitesini ziyaret eden Türk yetkililer, daha sonra Erbil kalesini ve Kayseri pazaryerini gezdi.

Davutoğlu, Erbil'den ayrılmadan önce havaalanında Bölgesel Kürt yönetimi eski Başbakanı Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

BARZANİ: TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİNE YÖNELİK BİR TEHDİDİ KENDİMİZE YÖNELİK BİR TEHDİT OLARAK GÖRÜYORUZ
Barzani burada yaptığı konuşmada Türk heyetinin ziyaretini tarihi bir olay olarak değerlendirdikleri vurguladı. Barzani, "Bağdat'ta imzalanan anlaşmalar sonrası yapılan bu ziyareti bir başlangıç olarak görüyoruz." dedi.

Türkiye'ye yönelik tehdidi kendilerine gelen bir tehdit olarak gördüklerini ifade eden Barzani, "Türkiye'ye her zaman Irak'a yönelik tehditleri kendisine gelen bir tehdit olarak görmüştür. Türkiye güvenliğine yönelik tehdidi bize de kendimize yönelik olarak görüyoruz." dedi.

DAVUTOĞLU: TÜRKİYE VE IRAK ARASINDA İNSAN VE MAL AKIŞI OLACAK, TERÖR AKIŞI OLMAYACAK
Davutoğlu da ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Yaptığımız görüşmelerde ortak geleceğiz ile ilgili vizyonumuzu beraberce şekillendirdik. Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki, bu vizyonda barış, güvenlik, gelişme var, istikrar var, terör yok. Ekonomik geri kalmışlık, ön yargı yok. Türkiye ile Irak arasında artık insan ve mal akışı olacak, ama güvenliği tehdit eden bir terör akışı olmayacak. Türkiye ve Irak arasında artık iyi niyetler temelinde insan ve mal akışı olacak. Ama güvenliğimizi tehdit eden terör akışı olamayacak." Diye konuştu.

Irak'a dönük tehditleri Türkiye'ye yönelik tehdit olarak gördüklerini vurgulayan Davutoğlu, "Sizler de Türkiye'ye yönelik tehditleri kendinize yönelik tehdit gibi algıladığınız ifade ettiniz. Bu ortak anlayışla her şeyi yeniden inşa edeceğiz." dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve beraberindeki 80 kişilik işadamı ve 20 kişilik gazeteci heyeti ilk defa Erbil'e inen Türk Havayolları (THY) uçağı ile Musul'a hareket etti.

BİZE ULAŞIN