Lenin'i turuncuya boyadılar

Sovyetler Birliği'nin kurucularından Bolşevik Devrim'in lideri Vladimir Lenin'in Kaliningrad bölgesindeki heykelini, devrimin yıl dönümünde turuncuya boyadılar.

Cumartesi 07.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009 12:19
ABONE OL
Kızıl Devrim'in önderlerinden Lenin'in heykeline yönelik saldırılar son yıllarda artıyor.

Rusya'nın Kaliningrad bölgesi basın sözcüsü Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada şehir merkezinde bulunan heykelin saldırganlar tarafından tamamı ile turuncuya boyandığını söyledi. Sözcü, "Saldırı gece gerçekleşmiş. Sabah saatlerinde hemen müdahalede bulunduk. 60 litre kimyasal temizlik kullandık. 20 bin ruble (700 dolar) masrafımız oldu." dedi.

Komünist Parti yetkilileri ise heykele yönelik saldırının sabah saatlerinde yapılması planlanan gösterileri engellemek için olduğunu iddia etti. Parti yetkilileri, yıl içinde aynı heykele ikinci kez saldırı gerçekleştirildiğini, 5 Mayıs'ta da heykelin siyaha boyandığını belirtti. Saldırganlar heykelin yanına yazdıkları yazıda, "Kırmızı terörün kurbanlarını unutma" ifadesine yer vermişti.

Nisan ayında St. Petersburg Finliandski İstasyonu'nun önünde bulunan Lenin heykeline bombalı saldırı gerçekleştirilmişti. Heykelin ön ve arka kısmı delinirken, dev heykelin onarımı için 8 milyon ruble (236 bin dolar) harcanmıştı. Aradan iki gün geçtikten sonra ülkenin Volgograd kentinde kimliği belirsiz kişiler, Lenin'in kafasına peruk takmıştı. Görgü tanıklarına göre, Lenin bu haliye ünlü Rus yazar Nikolay Gogol'un Taras Bulba eserindeki Ukraynalı kahramanına (Taras Bulba) çok benzetilmişti.

İki hafta önce de St.Petersburg'un Krasnoselski Parkı'nda Lenin'in heykelinin kafası kaybolmuştu.

Yetkililer herhangi bir saldırı olmadığını, anıtın çürümesi sonucu Lenin'in kafasının düştüğünü belirmişti. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Lenin heykellerine yönelik 40'dan fazla saldırı gerçekleştirildi.